Hozzánk bújnak, ha szomorúak vagyunk, és egyetlen pillantásunkból is értik, mit szeretnénk: ők a legjobb barátaink, a szőrös gyerekek, a kutyák. Német kutatók egy új vizsgálatban felfedték: az ebek rendelkezhetnek a Tudatelmélet alapjaival, azaz pontosan tudják, hogy mit, és milyen céllal teszünk, mi az, amire készülünk – tudósít a Blikk.
A kísérlet során egy széthúzható üvegfallal választották el a kutyákat a kutatóktól, akik jutalomfalatokat adtak az ebeknek. Három különböző szituációt vizsgáltak: az egyikben a két üvegfal közötti résen adogatták át a jutalomfalatokat, amelyek közül egy-egy darab véletlenül kiesett a kutatók kezéből. Egy másik helyzetben az adogatás közben összetolták a falakat, így a jutalomfalat szintén a földre esett. A kutyák mindkét esetben megkerülték az akadályt, és felszedték a földről az ételt. A harmadik szituációban a kutató visszahúzta a kezét, mielőtt a falatot a kutyának adta volna, és a földre tette azt. A kutya ekkor leült.
„A tanulmányunkban szereplő 51 kutya másképpen viselkedett az alapján, hogy a kísérletet folytató személy szándékosan vagy önkéntelenül cselekedett-e. Egy másik élőlény cselekvési szándékainak a felismerése vagy felfogása a Tudatelmélet alapvető összetevője” – áll a Scientific Reportsban megjelent tanulmányban.
– Az állatok képesek olvasni a testbeszédből, a fejlettebb szaglóérzékkel rendelkezők pedig érzik a hormonális változásainkat – kezdte Kriston-Csigás Zoltán állatpszichológus. – Az adrenalinnak, ha félünk, a dopaminnak, ha boldogok vagyunk, a kortizolnak, ha stresszesek, illetve minden más hormonnak külön szaga van A különböző szándékú cselekedeteink közben más és más lesz a szagunk, a kutya pedig ezt érzi, és azonosítja. A jutalomfalatos példánál maradva ugyanakkor fontos lenne tudni, hogy korábban átestek-e bármilyen kutyakiképzésen, valamint az sem elhanyagolható tény, hogy a kutyákat úgy tenyésztették, domesztikálták, hogy nem vehet el olyat, ami nem az övé – mutatott rá a szakértő.
Zalatnay Sarolta vizsláját, a 12 éves Sárit szinte mindenki ismeri. Az énekesnő ma már nem csak őt, hanem egy 11 hónapos vizslát, Pannit is neveli. Szerinte ez többről szól, mint puszta kémiai folyamatokról.
– Nálunk, ha kiszakad a jutalomfalatos zacskó, nem nyúlnak hozzá. Csak néznek rám, és akkor esnek neki, ha azt mondom, tied. Az a kutya, amelyik veled családtagként él, szinte olvas rólad, hiszen te vagy a gazdája. Amikor szomorú vagyok, úgy bújnak hozzám és néznek, mintha tudni akarnák, miben segíthetnek. Ha valamiért pipa vagyok és csapkodok, elbújnak. Ha valami rosszat csináltak, már a nézésemtől sunnyogni kezdenek, mintha tényleg olvasnának a gondolataimban. Ez visszafelé is működik, pontosan tudom, mikor mire van szükségük. A titok, hogy foglalkozni kell velük. Szerintem okosabbak annál, mint amit gondolunk róluk – mondta Cini.
Tudatelmélet
A tudatelmélet az a képesség, hogy bizonyos mentális állapotokat, azaz elképzeléseket, szándékokat, vágyakat, színlelést és tudást tulajdonítunk magunknak és másoknak. Ezen túl jelenti mások különböző mentális állapotainak a megértését.
magyarallatvedelem.hu