A kecskék nem idegenek az emberek számára, ma több mint 200 kecskefajtát háziasítanak szerte a világon. Ha közelebbről megismerjük őket, rájövünk, hogy mind a háziasított, mind a vadon élő társaik lenyűgözőek. Összegyűjtöttünk 10 hihetetlen tényt a kecskékkel kapcsolatban, amelyek meglephetnek. Hányat ismertél belőlük?
1. A kecskék szeretik, ha mosolyognak rájuk
A legtöbb kecske képes felismerni az emberi testbeszédet, és különbséget tud tenni kifejezéseink között. Egy tanulmány értekezik arról, hogy ezek az állatok nem csak azonosítani tudják az arckifejezéseinket, de preferenciájuk is van. A tanulmány során a kutatók ugyanannak az arcnak két változatát mutatták be egy kecskerezervátumban: egy boldog és egy dühös. A kecskék hajlamosak voltak elkerülni a dühös arcot, miközben a boldog iránt érdeklődést mutattak. Ezért ha valaki kecskét tart, mosolyogjon rá sokat!
2. Kb. tízezer évvel ezelőtt háziasították
Az emberek és a kecskék hosszú utat jártak be együtt, körülbelül 10 000 évvel ezelőtt a kecske volt az első olyan állatfaj, amelyet az ember háziasított. Egy 2000-ben publikált tanulmányban a kutatók régészeti bizonyítékokat találtak arra vonatkozóan, hogy a kecskék (Capra hircus) háziasítása körülbelül 10 000 évvel ezelőtt kezdődött a Közel-Kelet Termékeny félhold térségében. Ezeket a kecskéket háziasították, hogy tejet, húst, tüzelőanyagot és ruházatot biztosítsanak a neolitikus gazdáknak.
Érdekes azonban megjegyezni, hogy függetlenül attól, hogy a kecskék a legkorábbi háziasított állatok, a vadonba engedve gyorsan asszimilálódnak.
3. A kecskék nem rajonganak az esőért
Ha esni kezd, menekülőre fogják, és mindent megtesznek azért, hogy nehogy eső érje őket. Az állatok egyszerűen nem szeretnek elázni, bármennyire is meleg volt előtte. Ennek oka nem egészen világos, a kutatók vitatkoznak rajta, bár többnyire a nedves időjárás elkerülésének veleszületett ösztönének tulajdonítható. Előfordulhat, hogy a kecskéknek valami azt súgja nekik, hogy a patákat óvni kell a nedvességtől.
4. A hegyi kecskék szeretik az emberi vizeletet
A hegyi kecskék nagyon szeretik az emberi vizeletet, mert számukra hasznos sók és ásványi anyagok forrása. a Washington államban található Olimpiai Nemzeti Parkban például veszélyesen rabjaivá váltak az emberi verejtéknek és vizeletnek. Olyannyira függővé váltak, hogy már az arra kirándulókat is zaklatták, ezért az ott nem őshonos kecskéket helikopterrel kellett elszállítani a nemzeti park területéről. Ez azért alakult ki náluk, mivel a park nem természetes élőhelyük volt, így a számukra szükséges mennyiségű ásványi anyagokat és sókat nem tudták másból kinyerni, ment az arra látogatók vizeletéből. A kecskéket visszaszállították az Észak-Kaszkád-hegységbe, ahol őshonos fajok.
5. A kecskék nagy szerepet játszanak az emberi kultúrákban, vallásokban és mitológiákban
Ha láttad az új Thor-t, nem fog meglepni ez a tény. A skandináv mitológiában két kecske felelős Thor szekerének húzásáért. E népszerű ábrázolás mellett azonban a kecske számos kulturális és vallási rituáléban gyakori áldozati állat. Például az ókori Babilóniában a kecske feláldozását a betegségek leküzdésére használták. Az ókori Indiától Görögországig és Rómáig a kecskének különböző szerepei voltak a mitológiában, a kultúrában és a vallásban. Fel tudsz sorolni párat?
6. A kecskéknek téglalap alakú pupillái vannak
A kecskéknek szokatlan pupillaformájuk van, ami biztosítja, hogy szélesebb és teltebb megjelenést élvezzenek, mint az emberek és más állatok, amelyeknek kerek pupillája van. Lapított pupillájával a kecskék kiváló perifériás látással rendelkeznek, ami segít elkerülni a vadon élő ragadozókat. Valójában a pupilláik alakja azt jelenti, hogy szinte mindent láthatnak, kivéve azt, ami közvetlenül mögöttük van.
Pupillaformájuk egyetlen látszólagos hátránya, hogy mozgatniuk kell a fejüket, hogy felfelé vagy lefelé nézzenek. Szerintünk azonban ezt nem bánják.
7. A kecskéknek is vannak érzéseik
Ez nem jelenti azt, hogy a kecske sírva fakad, ha megbántjuk. A kutatók azonban felfedték, hogy a kecskék meg tudják különböztetni a pozitív és negatív hívásokat a többi kecskétől, és eltérő fiziológiai reakciókkal reagálnak a hallottak alapján.
Például egy kísérlet során kiderült, hogy a kecskék szívverései közötti idő hosszabb volt pozitív hívás esetén, mint negatív hívás esetén. Egy másik érdekes bizonyíték arra, hogy szociális és érzelmi lények, hogy a kecskék meg tudják különböztetni barátaik hívását egy idegen kecskétől, akit nem ismernek. Ez azt jelenti, hogy tudják, hogyan néznek ki és felismerik a társuk hangját. Milyen más bizonyítékra van szükségünk a jó barátságról?
8. A kecsketej a legtöbbet fogyasztott tej a világon
Ugye, hogy te is azt hitted, hogy a tehéntej a legnépszerűbb? De valójában a világon elfogyasztott tej 65-72%-a kecsketej. Ennek fő oka, hogy sokkal könnyebb kecskét tenyészteni, mint tehenet, különösen a fejlődő országokban. Magyarországon azonban a tehéntej a legtöbbet fogyasztott tejfajta.
9. A kecskék fedezték fel a kávét
Állítólag egy pásztor vette észre, hogy a kecskéi sokkal energikusabbak lettek miután a kávécserje piros bogyóiból fogyasztottak. Ezután ő is kipróbálta és azt tapasztalta, hogy a piros bogyók valóban élénkítő hatásúak. Egy etióp legenda szerint innen eredeztethető a kávé fogyasztása.
10. Ez nem hihetetlen, de muszáj leszögezni
Tény, hogy a kecskegidák imádni való kis hétördögök.