Image default

Az állatvédelem a rendőrség kiemelt bűnmegelőzési feladata volt az elmúlt évben

A felelős állattartás, az állatok ellen elkövetett bűncselekmények és a megelőzés fontossága is témája volt annak a szakmai konferenciának, amelyet a rendőrség Teve utcai székházában tartottak 2023. április 5-én. 

Az állatvédelem napjaink egyik fontos társadalmi kérdésköre, ennek érdekében a jelenleg hatályos szabályozás egészét áthatja a „jó gazda gondosságának” vezérelve. Alapító szervezetként az Országos Rendőr-főkapitányság is aláírta azt az etikai szándéknyilatkozatot 2021. október 4-én – az Állatok Világnapján-, amelyben a rendőrség vállalja, hogy a felelős állattartás és az állatbántalmazás elleni fellépés szükségességét képviseli tevékenysége során.

2022-ben az orvhalászat és az orvvadászat száma csökkent, míg az állatkínzás, a tiltott állatviadal szervezése, a veszélyes állat, illetve eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése bűncselekmények száma emelkedett az előző évhez képest. Ugyanakkor a nyomozás eredményességéről elmondható, hogy mind a tiltott állatviadal szervezése, mind a veszélyes állat, illetve eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése esetében az eredményességi mutató 100 %-os volt. A rendőrség elkötelezett abban, hogy határozottan lépjen fel, ezeket a bűncselekményeket megakadályozza és felderítse annak érdekében, hogy a bűnelkövetőket felelősségre vonhassák.

Az állatvédelem a rendőrség kiemelt bűnmegelőzési feladata volt az elmúlt évben, ami tovább folytatódik 2023-ban is. A bűnmegelőzési szakemberek – a gyermekektől az idős korosztályig- az életkori sajátosságoknak megfelelő üzenetekkel és módszerekkel hívják fel a figyelmet a téma fontosságára. A rendőrök 2022-ben országosan közel 1000 tájékoztató előadást szerveztek, a közösségi médiában figyelemfelhívó kampányokkal, videókkal, a lakossági kitelepülések során pedig személyesen hangsúlyozták a felelős állattartás jelentőségét, és az egyik legfőbb üzenetet, miszerint az állatok érezni, szenvedni, örülni képes élőlények.

Az ORFK Bűnmegelőzési Osztály szervezésében a rendőrség Teve utcai épületében 2023. április 5-én közel száz szakember részvételével tartottak állatvédelmi konferenciát. Az előadásokon szó esett a magyar állatvédelem helyzetéről, az állatokkal szemben elkövetett bűncselekményekről, a hatósági állatorvosokkal történő együttműködésről és fontos megállapítások hangoztak el a bűnmegelőzés lehetőségeiről is.

A tanácskozáson részt vett Ovádi Péter, az Igazságügyi Minisztérium Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért felelős kormánybiztosa is. Beszédében elmondta, hogy az Országgyűlés 2021 év végén szigorította a Büntető Törvénykönyv egyes állatvédelmi tárgyú rendelkezéseit. A jogalkotó elsődleges célja volt, hogy az állami fellépés hatékonyabb és következetesebb legyen az állatkínzókkal szemben, hiszen az állatok bántalmazásának megakadályozása közös társadalmi érdekünk. Ebben a munkában mindig is nagymértékben számítottak a rendőrségre, hiszen a nyomozó hatóság áll szoros kapcsolatban a lakossággal, bűnfelderítési tevékenységük megkérdőjelezhetetlenül az első helyen szerepel az állatvédelem területén is.

Az országjáráson tapasztaltak is azt bizonyítják, hogy az állatvédelmi tárgyú eljárások akkor működnek a legmegfelelőbben, ha az érintett hatóságok, önkormányzatok és civilek is kölcsönösen együttműködnek az állatok jólléte érdekében. A rendőrséggel több fórumon is közös munkát folytatnak, napi rendszerességgel osztják meg egymással meglátásaikat és javaslataikat, a szakmai programokon és továbbképzéseken is támogatják egymás tevékenységét. A Nemzeti Állatvédelmi Tanács ülésein rendszeresen megvitatják a rendőrséget érintő legfontosabb kérdéseket, és kivétel nélkül azon dolgoznak, hogy megtalálják a leghatékonyabb megoldásokat.

Ebben nagy segítségükre lesz az állam által létrehozott Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány is, hiszen a februárban nyilvántartásba vett szervezet tevékenysége kiterjed az állatvédelem népszerűsítését célzó tudományos és oktatási tevékenység ösztönzésére, képzési programok kidolgozására és koordinálására is. A kormánybiztos megköszönte a rendőrség munkáját, elmondta, hogy a 2022-es évre vonatkozó rendőrségi statisztikai adatok is alátámasztják, hogy okkal számíthatnak a nyomozó hatóság elkötelezett munkájára az állatvédelem területén. A minisztérium a továbbiakban is azon dolgozik az érintett szervekkel, hatóságokkal, hogy a felmerülő kihívásokra hatékony és átfogó intézkedésekkel reagáljon.

Dr. Vetter Szilvia előadásában a legnagyobb hangsúlyt annak az ördögi körnek a bemutatása kapta, amely az állatkínzás és emberek elleni erőszak összefüggéseit jellemzi. Amikor egy gyermek, fiatal állatot bánt, nagy valószínűséggel vagy pszichiátriai kórkép, zavar van a háttérben, vagy bántalmazó, abuzív családi háttér. Az állatokkal szembeni gyermekkori kegyetlenség vörös zászló az egész társadalom számára, sajnos könnyen válhat a gyermekből erőszakos bűnelkövető felnőtt, aki emberekre is veszélyes. Az ő gyermekei gyakran szintén bántalmazottak lesznek, majd ismért megjelenhet az állatkínzás az új generációban is. Ha sikerül ezt az ördögi kört megtörni, az erőszak újratermelődése megállítható, emberi és állati életeket lehet megmenteni – hangsúlyozta az Állatvédelmi Központ vezetője.

Az Állatvédelmi Kódexet megalapítása óta töretlen érdeklődés övezi. Az aláíró szervezetek száma rövid időn belül meghaladta a négyszázat (2023 áprilisában 425 aláírója van a Kódexnek), köztük olyan kiemelt partnerekkel, mint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. Az ORFK alapító szervezetként, az elsők között írta alá az Állatvédelmi Kódexet, melyben vállalta, hogy a felelős állattartás és az állatbántalmazás elleni fellépés szükségességét képviseli tevékenysége során. Az Állatvédelmi Kódexet hírportálunk is aláírta.

(Forrás: police.hu)

magyarallatvedelem.hu

KAPCSOLÓDÓ

Gondosan becsomagolva, zacskó legumizva – esélyük sem lett volna az apró cicáknak

Viki

Levágták a kutya orrát, mégis bízik az emberekben – SOK KÉPPEL

magyarallatvedo

Kirakta és magára hagyta a tengerimalacokat a hidegben egy soproni férfi

Viki