Az Esztergomi Bazilika falán függő vörös vércse mentéséről számolt be a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Egy aggódó nő hívta telefonon a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságát, hogy segítséget kérjen egy vészjósló helyzettel kapcsolatban. Egy madár hálóba akadt a Bazilika falán, és kétségbeesetten lógott ott.
A hívásra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa azonnal reagált, és elsőként érkezett a helyszínre. Azonnal felvette a kapcsolatot a katasztrófavédelemmel, az eredményes mentés érdekében. Az esztergomi hivatásos tűzoltók a bejelentés után rövid időn belül megérkeztek, így gyorsan és hatékonyan be tudtak avatkozni.
A tűzoltók és a madártani szakemberek összehangoltan dolgoztak, hogy a vércse minél előbb szabadon legyen. Az egyik tűzoltó tapasztaltan és óvatosan szabadította ki a madarat a hálóból. A vércse néhány pillanat múlva újra repülhetett.
A mentés után a vércsét alapos egészségügyi ellenőrzésnek vetették alá. Megvizsgálták, hogy nincs-e eltörve a lába vagy a szárnya, és megbizonyosodtak arról, hogy a madár megfelelő állapotban van. A szakemberek gondoskodtak arról is, hogy elegendő folyadékot kapjon, így megitatták, hogy felgyorsítsák a felépülését.
Az ornitológiai kutatók és a madárszakértők különösen érdeklődtek a vércse iránt, ezért egy színes gyűrűt helyeztek a lábára. Ez lehetővé teszi a madár azonosítását és nyomon követését a jövőben. A gyűrűtől a vércse egyedivé vált, és hozzájárul a faj kutatásához és megőrzéséhez.
Végül, a vércsét szabadon engedték, hogy visszatérhessen természetes élőhelyére és folytathassa életét. A mentés és gondoskodás példamutató volt. A helyszínen részt vevő szakemberek komoly elismerést érdemelnek a gyors és hatékony cselekvésükért.
Fotók: Pommer Mátyás, Kmety-Hulló Kinga és Kmety Mátyás