Az ember és kutya közötti kapcsolat egyedülálló és különleges. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a közelmúltban különleges képzést szervezett a hajdúszoboszlói kiképzőbázison. A tábor során a mentőkutyák és gazdáik együttesen fejlesztették képességeiket és csiszolták együttműködésüket.
Nyolc szervezet, három nemzet, huszonhat résztvevő, negyven kutya, mindez a Hajdúszoboszlói Katasztrófavédelmi Kiképző- és Raktárbázis területén.
Július végén a kiképzőbázis romvárosában zajlott a képzés, ahol közel negyven kutya vett részt területkeresési és romkutatási feladatokban. A kutyák nem csak fizikai és mentális erejüket, valamint tudásukat tesztelték, hanem a gazdáikkal közösen dolgozva mérték össze képességeiket. A kihívásokban gazdag környezet nem csak a kutyákra, hanem gazdáikra is komoly próbatételeket rótt.
Az esemény házigazdája, Leczki Sarolta, a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány vezetője. Az alapítvány és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Mentőkutyás Szolgálata összefogva hozta létre ezt a rendkívüli eseményt, amely során a kutyák és gazdáik összekovácsolódhattak.
A bizalom a titok
„Bízunk társainkban, hogy támogatnak minket ha kell, és bízunk kutyánk tudásában, hogy teszi a dolgát legjobb tudása szerint – Ő pedig bennünk. Körbe ér a bizalom köre” – írja oldalán a gyakorlatról a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány.
A mentőkutyákat kétévente vizsgáztatja az alapítvány. A civil szervezet mentőkutyásai egyben a szakmai világszövetség tagjai is, így a szövetség elvárásrendje szerint egy lépcsőzetes, felmenő rendszerű vizsgarendszerben vesznek részt a kutyákkal. Ezt a vizsgarendszert a világon mindenhol elismerik.
Az esemény során kiderült, hogy a kutyák valóban kiváló társak az emberek számára, és együttműködésüknek nincsenek határai.
A képzés során szerzett tapasztalatok hozzájárulnak a kutyák és emberi társaik közötti kötelék erősítéséhez, és méltatják a kutyák hősiességét és elkötelezettségét a segítségnyújtás terén.
A Kutyák Határok Nélkül Alapítvány munkatársai a nemzetközi kutyás élet ismert és elismert szakemberei, több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a kutyák kiképzése és alkalmazása terén. Tevékenységeik ezért a kutyás élet számtalan területére kiterjednek, túl a mentőkutyás munkán, kutyáik egy része képzett és vizsgázott segítőkutya, vizsgázott szarvasgomba-kereső kutya, részt vesz filmes munkákban, illetve a természetvédelmi hatóságokkal együttműködve megpróbálnak közösen tenni a hazai flóra és fauna védelméért.