Image default

Ritka madarat mentettek Újpesten, civilek és állatvédők fogtak össze a törést szenvedett európai lappantyúért

Ritka madárfaj mentése zajlott a Galopp utcai parkolóban – adta hírül közösségi oldalán az újpesti Állat- és Természetvédelmi Őrszolgálat. Úgy tudni, az európai lappantyú csúnya törést szenvedett.

Összefogás mentette meg a lappantyút

Vasárnap érkezett bejelentést az újpesti Állat-és Természetvédelmi Őrszolgálathoz, miszerint egy vércsének látszó szárnyas került bajba. Az állat az autók alatt húzta meg magát, így beazonosítása nehéz volt. Az állatvédők elmondása szerint a bejelentők mindent megtettek azért, hogy biztonságban tudják a madarat.

Forgalmat irányítottak, tereltek, nehogy elgázolják szegényt.

Végül az őrszolgálat munkatársainak hálóval sikerült elcsípniük a madarat, majd a fővárosi természetvédelmi mentőhelyre vitték. Itt derült ki, hogy egyrészről egy európai lappanytúról van szó, másrészről pedig az állat csúnya törést szenvedett.

Mindenki bízik a gyógyulásában.

Az európai lappanytúról

Az európai lappanytú Észak-Európa kivételével az egész kontinensen jelen van. Hazánkban védett madár, természetvédelmi értéke ötvenezer forint. Április második felétől szeptemberig tartózkodik Magyarországon, rendszeres fészkelő a ritkásabb erdőkben. Tollazata a fa kérgéhez hasonlóan barnás-szürkés, ami jó álcát biztosít számára pihenés közben. Szeme nagy, a bagolyéhoz hasonlatos.

Kizárólag éjjel aktív.

Territoriális madár, a hímek monoton, kattogó hanggal jelzik területüket. Tápláléka a röptében elkapott, éjjel aktív rovarokból, lepkékből áll. Rövid, de széles csőrét hatalmasra ki tudja nyitni, ezáltal nagyobb rovarokat is könnyedén ejt.

Élettartama általában nyolc év.

Mindeközben gyönyörű ragadozó madarak szelik az eget a puszták felett. A kora reggeli és az alkonyati órákban a Körös-Maros Nemzeti Park tájai felett gyakran köröznek zsákmányra vadászva. Ezekről látványos fotókat ebben a cikkünkben lehet látni.

Magyar Állatvédelem, fotók: újpesti Állat- és Természetvédelmi Őrszolgálat Facebook oldala

KAPCSOLÓDÓ

Budapesten tartják Közép-Európa legnagyobb fenntarthatósági rendezvényét

magyarallatvedo

Idén télen is megfigyelhető néhány vándorsólyom a Körös-Maros Nemzeti Parkban

Marci

Több madárfaj korábban fészkel, mint 100 éve

magyarallatvedo