Bár a mosómedve nem őshonos állat Németországban, kevesebb mint egy évszázad alatt több százezerre nőtt a populációjuk az országban. Sokan azonban kifejezetten bosszantónak és kis haramiáknak tartják őket. Az ok pedig a sör.
Meggyűlik a bajuk az alkohollal
A The Telegraph szerint sorozatban törnek be nyaralókba és otthonokba a mosómedvék Németországban. Az állatok nem csak jelentős mértékű anyagi károkat okoznak, de nem egyszer megölték a kistestű házi kedvenceket, és sört lopnak. A városi parkokban rendetlenkednek, felveszik az eldobott sörösüvegeket, hogy megihassák a benne maradt pár kortynyi alkoholt.
„A mosómedvék viccesek és okosak… és szeretik a sört”
– mondta Berthold Langenhorst, a Német Természetvédelmi Egyesület (NABU) munkatársa.
Nem ez az első alkalom, hogy ittas mosómedvék borzolják a kedélyeket. 2019-ben egy láthatóan részeg mosómedve botorkált az erfurti karácsonyi vásáron. Az állat a csészékben hagyott maradék forraltborokat ittak ki, majd eszméletét vesztette. Akkor az erfurti rendőrkapitányság szóvivője viccesen megjegyezte: a mosómedve „nyilvánvalóan ittas volt”, ugyanakkor
„az állattal nem fújatták meg az alkoholszondát”.
Hogyan kerültek a mosómedvék Németországba?
Egy széles körben elterjedt legenda szerint az első mosómedvéket Hermann Göring nemzetiszocialista vezető telepítette be Németországba, erre azonban nincs egyértelmű bizonyíték. Az azonban biztosnak tűnik, hogy Derk Ehlert, Berlin vadvédelmi főtisztje 1934-ben két pár amerikai születésű mosómedvét engedett szabadon annak érdekében, hogy
növelje a vadon élő állatok sokféleségét.
Feltehetően ezek a mosómedvék szaporodni kezdtek, de a populáció akkor kezdett igazán nagy számban emelkedni, miután a második világháborúban bombatalálat ért egy Berlin közeli prémfarmot. Innek további húsz mosómedve szökött meg.
A Német Vadászszövetség állítása szerint az elmúlt évben mintegy kétszázezer mosómedvét öltek meg, az állatvédők szerint azonban meg kell tanulni együtt élniük ezekkel az apró tolvajokkal, hiszen kevesebb mint száz év alatt Németország a faj otthonává vált.
Magyar Állatvédelem, fotók: Canva