Tündéri fényképet osztott meg közösségi oldalán az Aggteleki Nemzeti Park. Egy mosolygós foltos szalamandra került kamera elé, és ha már ott volt le is fotózták. Sőt, a szakértő azt is elárulja, mindig ilyen jókedvű-e.
Folyamatosan mosoly ül az arcán a foltos szalamandrának
„No nem a fotó kedvéért mosolyodott el ez a kis foltos szalamandra lárva, egyszerűen csak a szalamandrák ilyenek: mindig mosolyognak” – írja a Lelépő az Aggteleki Nemzeti Park közösségi oldalára és Juhászné Türke Ildikóra hivatkozva. A szakértő szerint nemcsak mosolyogni tud ő, hanem tökéletes biológiai órája is van. Naptár nélkül is tudja, hogy lassan itt az idő.
Nyárvégi csendesség ül az erdőn, hűvösödnek az éjszakák, beköszönt a szeptember. Az Aggteleki Nemzeti Park tájékoztatása szerint a tavasszal született lárvák ilyenkor elhagyják víz alatti otthonukat. Ez leggyakrabban egy hűs hegyi patak lecsendesedő, mélyebb vizű medencéje.
Felöltik sárga foltos ruhájukat, elhagyják kopoltyúbojtjaikat és áttérnek a szárazföldi életmódra.
A foltos szalamandra
Ahogyan arra a Lelépő is rámutat, a nemzeti park munkatársa szerint a szalamandrákkal akár személyes barátságot is köthetünk, ugyanis minden példánynak egyedi mintázata van. Azt javasolja azonban, hogy túlzásba ne vigyük a barátkozást, hiszen feltűnő színezetük bőrük mérgességére hívja fel a figyelmet. Bár bőrének váladéka emberre nem veszélyes, szemünkbe kerülve sokáig kellemetlen szúró érzéssel társulhat.
A foltos szalamandra általában fekete alapszínezetű, sárga vagy narancssárga foltokkal.
Többnyire tizenöt-húsz centiméter hosszú, főként rovarokkal táplálkoznak. Általában éjszaka aktívak, petéiket a vízben rakják le, a lárvák is itt fejlődnek ki. Az ivadékok lassan fejlődnek ki, akár több évig eltarthat, mire elérik végleges méretüket.
A foltos szalamandra ahogyan több országban, úgy hazánkban is védett állat. Populációjuk globálisan csökkenő tendenciát mutat, elsősorban élőhelyveszteség és a környezetszennyezés miatt. Az állatokat különböző természetvédelmi intézkedésekkel próbálják megóvni.
A cikk a testvérmagazinunk, a Lelépő oldalán jelent meg 2023.09.06-án. Fotók: Aggteleki Nemzeti Park és Unsplash