Image default

Tragédia: száznál is több delfin halt meg az Amazonasnál

Tragédia: száznál is több delfin halt meg az Amazonasnál! A delfinpusztulás oka a brazíliai Amazonas vidékén a történelmi szárazság és a rekordmagas vízhőmérséklet – írja a CNN.

A víz hőmérséklete megközelítette a 40 Celsius fokot, az életben maradt állatokat megpróbálják más területre szállítani, de ez is veszélyeket rejt a delfinek számára.

Az elpusztult delfineket mind a Tefé-tóban találták az elmúlt hét napban – közölte a brazil tudományos minisztérium által finanszírozott Mamirauá Intézet.

Azt írják, hogy a pusztulások ilyen magas száma szokatlan.

A hír valószínűleg tovább fokozza a klímatudósok aggodalmát az emberi tevékenység és a szélsőséges aszályok régióra gyakorolt ​​hatásai miatt. A világ legnagyobb vízi útján, az Amazonas folyón jelenleg a száraz évszak van, és a folyami állatvilág több példánya is rekordmagasságú hőmérséklettől szenved.

A rekordmagas hőmérséklettől a folyó állatvilágának számos példánya szenved.

Kutatók és aktivisták úgy próbálják megmenteni a még életben lévő delfineket, hogy a külterületi lagúnákból és tavakból a folyó fő részébe szállítják az állatokat, ahol hűvösebb a víz

– jelentette a CNN Brasil, de a művelet nem könnyű a terület távoli elhelyezkedése miatt.

A folyami delfinek átszállítása nem biztonságos, mert ellenőrizni kellene előbb azt is, hogy vannak-e toxinok vagy vírusok az új élőhelyen mielőtt az állatokat szabadon engedik” – mondta André Coelho, a Mamiraua Intézet kutatója a CNN Brasilnek. Emellett átlag alatti vízszintet jelentettek Amazonas állam 59 településén, ami akadályozza a szállítást.

A hatóságok a következő néhány hétben még súlyosabb aszályokra számítanak, ez újabb tömeges delfinpusztuláshoz vezethet – jelentette a CNN Brasil.

Júliusban száznál is több delfin halt meg az ausztrál partoknál

Nemrégiben számoltuk be róla, hogy több tucat delfin pusztult el az ausztrál partoknál. Mint utaltunk rá, hiába próbálták őket megmenteni, végül eutanáziát kellett alkalmazniuk egy strandon rekedt hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfin csoporton az ausztrál szakembereknek.

Korábbi cikkünkben is említettük, hogy a közel 100 darab hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfint fedeztek fel a délnyugat-ausztráliai Cheynes település strandjánál. Több videón is lehetett látni, ahogy egyes állatok az oldalukon vagy a hátukon fekszenek, mások pedig a sekély vízben csapkodnak a farkukkal. De mozdulatlan delfinekről is készültek felvételek.

Másnap reggelre már legalább 51 delfin pusztult el. A hatóságok ezután döntöttek úgy, hogy egy speciális mentőcsapatot állítanak össze.

Az akcióra a tapasztalt állatorvosok és tengeri szakértők mellett több mint 250 önkéntes jelentkezett.

A csapat viszont azt tapasztalta, hogy a még életben lévő állatok a partra vetették magukat. További szenvedéseik elkerülésére ezért eutanáziát javasoltak.

A végső döntést az akció vezetője hozta meg. Peter Hartley később azt mondta, 34 éves karrierjének egyik legnehezebb döntése volt az állatok eutanáziájának elrendelése. Hartley szerint a delfin partra vetődése természetes jelenség, viszont ennek ellenére is mindent megpróbáltak, hogy visszatereljék az állatokat az óceánba.

A szakértők még nem tudják biztosan, hogyan kerültek a sekély víz közelébe a delfinek. Előfordulhat, hogy egy ragadozót, például egy gyilkos bálnát próbáltak elkerülni. Mivel ezek az állatok rendkívül szociálisak, akár egy nagyobb csoportjuk is eltévedhet, ha követik egy megzavarodott társukat.

A hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfinek partra vetődése gyakori, tavaly szeptemberben például 200 egyed került veszélybe emiatt Tazmánia partjainál. Akkor 35 állatot tudtak megmenteni a szakemberek.

(Forrás: CNN)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Lenyűgöző mentőakció: szakértők és önkéntesek küzdöttek 7 delfin életéért

Marci

Négy partra vetődött delfin életét sikerült megmenteni!

Erik

2037-ben bezárják az utolsó delfináriumot Belgiumban!

Erik