Image default

Nem lehet eutanáziát végezni a nyílt utcán a kóbor állatokon!

Az eutanázia szakmai napon került hangsúlyosan szóba a jó gazda gondossága fogalom mintájára a kicsit abszurdnak hangzó jó eutanizáló gondossága. Erre hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a Bojtár, telefonos állatvédelmi jogsegélyszolgálat egyesület.

Az állat egyedi jellemzőiből kell minden esetben kiindulni

A szakmai szervezet emlékeztet: az állatvédelmi törvény szerint a jó gazda gondossága az az emberi tevékenység, amely arra irányul, hogy az állat számára olyan életkörülményeket biztosítson, amely az annak fajára, fajtájára és nemére, korára jellemző fizikai, élettani, tenyésztési és etológiai sajátosságainak, egészségi állapotának megfelel, tartási, takarmányozási igényeit kielégíti (elhelyezés, táplálás, gyógykezelés, tisztán tartás, nyugalom, gondozás, kiképzés, nevelés, felügyelet.

Vagyis ismerjük az általunk tartott állat mint faj, fajta etológiai, biológiai sajátosságait,

és azokat egyedre lebontva modellezük az adott állat tartási körülményeit.

Nem mindegy, hogy fiatal vagy idős állatról, ivaros, ivartalan, vemhes vagy frissen szült példányról van szó, nem mindegy, hogy kiváló egészségügyi állapotban van. Ahogyan az sem, hogy krónikus beteg, épp kezelés alatt áll vagy éppen műtét után lábadozik.

„Ezek az egyedi jellemzők befolyásolják a takarmányozását, az elhelyezését, a mozgatását, a napi ellenőrzést és a vele való foglalkozást” – teszik hozzá.

A MÁK rögzíti az eutanázia irányelvét

Kiemelik, a Magyar Állatorvosi Kamara eutanázia-irányelve alapján

„Az állatorvos felelőssége az eutanázia azon módjának megválasztása, amely a lehető legnagyobb tiszteletet és legkevesebb szenvedést eredményezi. Kívánatos az állat gyors és teljes tudatvesztése, ennek ellenőrzése, azt követően pedig a szív-és érrendszer, valamint az idegi működést gyorsan és véglegesen megállító gyógyszerek használata.

A tudatvesztésnek mindig meg kell előznie a keringési- és idegi működést véglegesen leállító gyógyszer vagy módszer alkalmazását. A fájdalom egy olyan kellemetlen érzelmi és érzékelési élmény, amelyet vélt vagy valós szövetroncsoló hatás eredményez. Fajonként és egyedenként is különböző, megítélése és kezelése az állatorvos feladata.

A stressz negatív értelemben az állat olyan ingerre történő válasza, amely jólétét és kényelmét rontja. Az állatorvosnak ezért törekednie kell arra, hogy az állat végleges elaltatása annak viselkedési és fizikális komfortzónájában történjen.”

Hogyan lehet „gondosan” végrehajtani az eutanáziát?

A jó eutanizáló gondossága tehát olyan állatorvosi tevékenység, amely arra irányul, hogy az állat életének kioltása szakszerű, jogszerű, az állat végső útjához tiszteletteljesen forduló, minél kevesebb stresszel és szenvedéssel járó művelet legyen, lehetőség szerint az állattartó jelenlétében (nyilván amennyiben abba beleegyezik és vállalja).

Nem minden esetben jogszerű az eutanázia

A Bojtár, telefonos állatvédelmi jogsegélyszolgálat egyesület szerint éppen ezért kamarai irányelv által elvártakba és az általunk képzett fogalomba nem fér bele az, hogy

  1. az állattartó hozzájárulása, egyáltalán tudta nélkül kerüljön sor eutanáziára.
  2. Nem fér bele az, hogy hatósági döntések kiváltására vagy azok folyamatban léte mellett azok megelőzésére (a probléma könnyebb megoldására törekedve) használjuk eszközként az eutanáziát.
  3. Különösen nem fér bele, hogy az állatorvos magát hatósági állatorvosnak kiadva a nyílt utcán végezzen eutanáziát a „támadósnak mondott” kóborló állaton.

Azt javasolják, ha kétségünk támad, hogy adott esetben egy eutanázia elvégzése jogszerű illetve etikus volt-e, forduljunk az állatorvosi kamara illetékes etikai bizottságához a kérdésben.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Nem szenved tovább Kamau, a 16 éves oroszlán

magyarallatvedo

Már a románok is törvénybe foglalták: a szőrme azé, aki beleszületett

Eszti_mav

Franciaország is betiltja a vadállatok cirkuszi szerepeltetését

magyarallatvedo