Image default

A karácsonyi halaknak is vannak jogaik!

Dr. Vetter Szilvia, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központ vezetője közösségi oldalán osztotta meg azokat a szabályokat, amiket mindenképpen be kell tartania az élő halakat árusító üzleteknek a karácsonyi ünnepek előtt is.

Nem úsztathatjuk napokig a kádban a halat!

Karácsonykor sokan szeretik a rántott halat és a halászlevet, de egyáltalán nem mindegy, mit él át a hal, mielőtt a tányérra kerül – írja közösségi oldalán dr. Vetter Szilvia. Az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központ vezetője felhívja a figyelmet arra, hogy a hal relatív fejlett idegrendszerrel és érzékeléssel rendelkező gerinces állat.

Ez azt jelenti, hogy egyértelműen képes szenvedni, fájdalmat érezni.

Emlékeztet, régen szokás volt élő halat zacskóban hazavinni, és két-három napig a fürdőkádban „úsztatni” leölés előtt. Ez azonban a halnak elnyújtott agonizációt, fuldoklást jelentett, így 2014 óta ez az eljárás tilos.

Csak kábítás után adható át a hal a vevőnek

A jogász rámutat, 2014 decembere óta halat csak kábítás után lehet a vásárlónak odaadni. A kábítás történhet a jog szerint elektromos vízfürdővel is. Legtöbbször manuálisan, mechanikus behatással történik, vagyis egy erős, jól irányzott ütéssel „fejbe csapják” a halat. Ezt a vásárlók elől elzárt részeken, helyiségekben szokták megtenni. A helyesen végrehajtott kábítás azonnali eszmélet- és érzékelésvesztést okoz és végleges.

Tehát a hal soha többé nem tér magához, és nem szenved.

Ha ez mégis megtörténik, az ajánlások szerint 10 percen belül az ütést meg lehet ismételni.

Dr. Vetter Szilvia szerint a kábítás nem csak állatjólléti okokból kötelező. Úgy véli, a kisebb-nagyobb ökokatasztrófát is el lehet így kerülni, amelyet egy nem őshonos, külföldről érkező élő hal magyar tavakba, folyókba engedése előidézhet. Emellett járványügyi okai is vannak.

Mit tehetünk, ha nem megfelelő módon tartott halakat látunk az üzletben?

Azt javasolja, ha egy élelmiszerboltban sorban állva azt észleljük, hogy egy hal fuldoklik egy zacskóban, először a boltosoknak szóljunk. Mivel minden hal más és más méretű, így a leggondosabb eljárás mellett is előfordulhat, hogy egy-egy kábítás „nem jól sikerül”. Súlyosabb esetekben fordulhatunk a hatóságokhoz is.

Mivel a hal gerinces állat, így ellene az állatkínzás bűncselekménye is elkövethető.

Dr. Vetter Szilvia szerint azonban az sem mindegy, kábítás előtt mit élnek át a „nagy akváriumban”, vagyis a tartályokban tárolt élő halak. A jogász kiemeli azt is, hogy a vonatkozó jogszabály előírja, hogy tárolás és szállítás során

olyan technológiát kell alkalmazni, amely biztosítja, hogy az állatok ne sérüljenek.

Ha ez mégis megtörténik, a sérült halat haladéktalanul ki kell emelni a többiek közül, és le kell ölni, hogy ne szenvedjen. Tehát ha azt észleljük, hogy vérző, sérült hal úszik a tartályban a többiekkel, nyugodtan felhívhatjuk a boltos figyelmét erre a szabályra.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Vasakarat – Kerekesszékben ülve gyógyítja a beteg állatokat – videóval

magyarallatvedo

Bíróság előtt fog felelni a kegyetlen állatkínzó csütörtökön

Marci

Hatsávos út forgalmát állította meg a kecske vezette birkanyáj

magyarallatvedo