A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány és Ovádi Péter kormánybizitos idén is nagyszabású kampányt indít az adó 1 százalék állatvédőknek történő felajánlása érdekében. Idén a magyar sportolók is az ügy mellé álltak, hogy kedvenceikkel együtt hívják fel a figyelmet az adóösszeg felajánlására. Közülük elsőként Baji Balázs világbajnoki bronzérmes és Európa-bajnoki ezüstérmes magyar gátfutó, állatorvos és kutyája, Szikra, valamint Ligetvári Patrik a magyar kézilabda-válogatott oszlopos tagja és kutyái kérik az adófizetők támogatását.
1 százalék is sokat jelent
Magyarország a kutyát és macskát tartó háztartások arányát tekintve Európa élmezőnyébe tartozik. A lakosság egyre több egzotikus állatot tart, és növekszik az érdeklődés a gazdasági haszonállatok és a vadon élő állatok jólléte iránt is. Hazánkban az állatmentés – közhasznú – feladatát jellemzően állatvédő civil szervezetek vállalták magukra.
Elkötelezett munkát végeznek annak érdekében, hogy új, felelős gazdát keressenek a gazdátlan kutyáknak, macskáknak. De ivartalanítással is igyekeznek megfékezni a kóborállat-állomány bővülését.
A több száz társállatokkal foglalkozó szervezet mellett némely állatvédő alapítvány, egyesület a sérült vadon élő állatok védelmére specializálódott, emellett haszonállatvédő szervezetek is működnek.
Az állatvédelem helyzete nem könnyű.
A COVID-19 járvány alatt sokan társállatot vettek magukhoz, amelyek egy részére a karanténidőszak végeztével már nem tartottak igényt. A háborús infláció hatására hiszen még több állat került utcára, és a gazdasági terhek növekedésével az adományozási kedv is csökkent.
Aki állatvédőket támogat, életeket ment
Ovádi Péter szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy az adatok szerint az elmúlt években az adózók jelentős része nem ajánlotta fel az adója 1%-át jótékony célokra.
„Bőven van tartalék a rendszerben” – emeli ki az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos. Hangsúlyozta, akik még nem döntöttek személyi jövedelem adójuk 1%-ának sorsáról, fontos, hogy tudják:
ha állatvédő szervezeteket jelölnek meg kedvezményezettnek, szó szerint életeket menthetnek.
„Ezeket az összegeket az állatvédők szerencsétlen sorsú, beteg vagy sérült állatok gyógykezelésére, megfelelő ellátására fordítják” – emelte ki. A kormánybiztos felhívta a figyelmet arra is, hogy 2024. május 21-ig van még lehetőség az 1% feletti rendelkezésre.
Magyar Állatvédelem