Gyűrűt kaptak a barna rétihéja fiókák az Ipolyságban. Szépen cseperednek az apróságok!
A nyár elérkeztével felkerestük az ismert barna rétihéja költőhelyeket. A nap során gyűrűt kaptak a már kellően nagy fiókák a későbbi azonosíthatóság érdekében – osztotta meg a Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI).
Mint posztjukban megjegyzik, a barna rétihéja különlegessége a legtöbb ragadozómadárral ellentétben, hogy nádasokban, zsombékosokban, olykor gyepeken költ, a fészkek megtalálása így nem kis kihívást jelent a természetvédelmi őröknek.
Szép számban költenek a barna rétihéják a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is!
A hideg évszak közeledtével legtöbbjük útra kelt a melegebb vidékek felé, de akadnak áttelelő példányok is – írta a nemzeti park a hivatalos oldalán.
A Kis-Sárréten az átlagos években mintegy 50 pár barna rétihéja költ. Áttelelő példányok rendszeresen vannak, érdekesség, hogy ezek minden esetben tojók. Általában 6-8 példány szokott áttelelni, számuk az idén is hasonlóan alakult. Szinte kizárólag a halastavakon és a környező mocsarakban lehet őket megfigyelni. Télen is elsősorban rágcsálókat próbálnak zsákmányolni, de ilyenkor gyakrabban figyeljük meg őket dögökön is – közölte tavaly a nemzeti park.
A Dévaványai-Ecsegi pusztákon a költőállomány egyes években csupán tucatnyi, máskor ennek akár a háromszorosa is lehet. Az elmúlt évben mindössze 10 pár költött itt, mert kevés volt a táplálékul szolgáló rágcsáló. Az enyhébb teleken itt is találkozhatunk áttelelő példányokkal. Idén 1-3 között alakul a számuk, s kizárólag a Hortobágy-Berettyó még be nem fagyott szakaszai mentén bukkannak fel. Télen már nem csak rágcsálókat, hanem a rétisasok által elejtett tőkés récék, ludak maradványait is megeszik, esetenként pedig legyengült guvatot, szárcsát zsákmányolnak.
Kardoskút környékén mintegy 10 pár barna rétihéja költött. Áttelelő példányokat a Sóstói-csatornán figyeltek meg, számuk 2-4 között mozog, valamennyien tojók. A hosszú időre visszanyúló megfigyelések is azt mutatják, hogy hím barna rétihéják nem töltik hazánkban a telet, csak a tojók közül maradnak néhányan.
Cserebökény térségében a legtöbb áttelelő barna rétihéja a szentesi Termál-tó környékén igyekszik átvészelni a táplálékban szűk időszakot.
A Körös-ártér részterületen ezen a télen két barna rétihéjáról volt adatunk, mindkét madár tojó. A Körös-Maros Nemzeti Park déli területein, a Maros-ártéren és a Csanádi-pusztákon az átlagos években mindössze 1-2 áttelelő barna rétihéjával találkozhatunk.
(Forrás: DINIP, KMNPI Fotók: Sári Gergő)