Virágzik a Tisza-tó is! Elkezdődött az egyik legkülönlegesebb és legcsodálatosabb természeti jelenség a Tisza-tavon is!
A Tisza-tó térségében is elkezdődött a tiszavirágzás. Az öblítőcsatornákban és a kanyarulatok külső ívén tízezres nagyságrendben szép előrajzást lehetett megfigyelni június 06-án este – osztotta meg a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság közösségi oldalán!
Mint korábban írtuk, hivatalosan is elkezdődött a tiszavirágzás. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tájékoztatása szerint múlt héten, kedd este erős előrajzás indult meg Tiszainoka térségében.
Éppen ezért a nemzeti park három estén keresztül tiszavirág megfigyelő túrákat hirdet. Ezek részleteiről ide kattintva lehet tájékozódni.
A tiszavirágról
Hazánk egyik védett rovarfaja a tiszavirág (Palingenia longicauda). A nagyméretű kérészfaj életének utolsó és legfontosabb napja a tiszavirágzás, amely páratlan jelenség. A kérészrajzás tehát nem más, mint e 8-12 centiméter hosszú rovar tömeges rajzása. Azért kel ki három év lárvaállapot után, hogy szaporodjon, és utána szinte azonnal elpusztuljon.
A KÉRÉSZEK ÁLTALÁBAN JÚNIUS KÖZEPE TÁJÁN INDULNAK RÖVID ÚTJUKRA.
A kis élőlények igen érzékenyek a vizek tisztaságára, sajnos Európából a tiszavirág szinte teljesen eltűnt már. Ezért is fontos, hogy megtegyünk mindent azért, hogy nálunk továbbra is fennmaradjon ez a ritka kérészfaj.
A védett egyedek állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes elpusztítás, az állat gyűjtése, tekintettel arra, hogy
E FAJ NAPJAINKRA CSAK A TISZÁN, ILLETVE EGY-KÉT MELLÉKFOLYÓJÁN (KÖRÖS) TALÁLHATÓ MEG.
A jogszabály a tiszavirág természetvédelmi értékét 10.000 forintban állapította meg egyedenként.
Magyar Állatvédelem