Egy ritka homoki tigriscápabébit találtak holtan egy massachusettsi tengerparton a hétvégén. A fiatal tigriscápát egy nő fedezte fel, aki szombaton sétált egy Marshfield-i strandon – számolt be a Boston Heraldra hivatkozva a Newsweek. A strandoló visszatette a vízbe a sérült cápát az újraélesztés reményében, és jelentette az észlelést John Chisholm tengerbiológusnak is.
A védett cápát állítólag egy sügérhorgász fogta ki, aki többször megszúrta, mielőtt a South Shore-i strandon hagyta, Chisholm szerint valószínűleg tévedésből. „Egy horgász fogta ki és nyilvánvalóan azt hitte, hogy egy tüskéscápa, amelyről azt gondolják, hogy egy kellemetlen hal, amely elárasztja a horgászhelyet, ezért megölik” – mondta Chisholm a Boston Heraldnak.
Az USA Tengeri Halászati Hivatal szabályzata a homoki tigriscápát védett fajként tartja számon, amelynek halászata tilos, más fajok mellett.
A homoki tigriscápa, más néven szürke dajkacápa vagy Carcharias taurus, a Nemzetközi Természetvédelmi Unió vörös listája szerint veszélyeztetett faj. A Carcharias taurus az A2bd. kritérium alapján a kritikusan veszélyeztetett kategóriába tartozik.
A massachusetts-i környezetvédelmi rendőrség (MEP) nem nyomoz a tigriscápa miatt
„Jelenleg nincs aktív nyomozás, mivel az esetet nem jelentették a MEP-nek. A MEP tisztviselői azonban felvilágosító munkát végeznek a szabadidős horgászok körében, hogy biztosítsák, hogy tisztában legyenek az állam halászati szabályaival. A homoki tigriscápa védett faj. Ennek megfelelően tilos e faj birtoklása vagy lehalászása, és ha véletlenül fogják ki, akkor úgy kell őket szabadon engedni, hogy a túlélésüket maximalizálják.
„Az a személy, aki homoki tigriscápát öl meg, a törvény szerint legalább 100 $-os pénzbírsággal sújtható nem büntetőjogi jogsértés esetén, vagy 400 $-tól 10 000 $-ig terjedő büntetőjogi jogsértés esetén.”.
A homoki tigriscápák félelmetes megjelenésük ellenére szelíd természetükről ismertek, amelyet kiálló, éles fogakkal teli száj jellemez.
A MA Department of Fish & Game képviselője pénteken a Newsweeknek nyilatkozott: „Massachusetts sokféle cápafajnak ad otthont. Bizonyos fajok megtarthatók, ha a halászok kifogják őket, mint például a kék cápák, a rókacápák és a heringcápák.
Más fajok tiltott fajok, amelyeket kifogás esetén azonnal, indokolatlan károsodás nélkül vissza kell engedni. Ilyenek például a homoki tigriscápák, a fehér cápák, a röviduszonyú makócápák, a homokpadi cápák és a szürke cápák.
Az X-en, korábban Twitteren közzétett bejegyzésében Chisholm megismételte, hogy a halászok felelősek azért, hogy ismerjék fogásaikat.
It’s the responsibility of fishermen & women to know their catch. This juvenile sand tiger shark was stabbed & left on the beach in Marshfield, MA today. They’re often mistaken for dogfish but unlike the dogfish they are a prohibited species. Please spread the word. pic.twitter.com/LbB5lxN9cw
— MA Sharks 🦈 (@MA_Sharks) June 22, 2024
A megölt cápáról készült képet egy olyan kép mellett tette közzé, amely a kutyahal megkülönböztető jegyeit ábrázolja a homoki tigriscápákhoz képest, azt írva: „Gyakran összetévesztik őket a tüskéscápával, de a tüskéscápával ellentétben védett fajnak számítanak. Kérjük, terjesszék a hírt”.
A tigriscápákat uszonyaik és húsuk miatt fogják ki
Az Oceana nevű óceánvédő szervezet szerint a homoki tigriscápákat egyes kereskedelmi célú halászatokban uszonyaik, húsuk és olajuk miatt, valamint az akváriumi kereskedelemben világszerte célpontként használják.
„A homoki tigriscápákat elsősorban horogsoros halászattal fogják ki” – áll az Oceana honlapján. „A kereskedelmi célú halászat és a fenékvonóhálók és kopoltyúhálók járulékos fogása is veszélyezteti őket. A homoki tigriscápákat part menti élőhelyük miatt túlhalásszák, és ennek következtében 1980 és 1990 között 75 százalékos csökkenést tapasztaltak.
„A túlhalászás, párosulva a homoki tigriscápa rendkívül alacsony szaporodási rátájával, oda vezetett, hogy a faj a kihalással fenyegetett fajok közé került.”
Az Oceana arra figyelmeztet, hogy a homoki tigriscápa kihalhat, ha nem szüntetik meg a cápauszonyok kereskedelmét és nem állítják meg a túlhalászást.
Newsweek – Magyar Állatvédelem