Kiemelt feladatának tekinti a rendőrség az állatvédelmet és az állatok elleni bűncselekmények felderítését.
Egy újabb fontos lépés történt az állatok védelme érdekében: Az Országos Rendőr-főkapitányság és a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a még hatékonyabb, közös fellépés érdekében együttműködési megállapodást kötött.
A két szervezet megállapodását dr. Töreki Sándor r. vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes és dr. Vetter Szilvia, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány kuratóriumának elnöke 2024. július 29-én írta alá Budapesten.
A rendőrség elkötelezett a felelős állattartás, az állatok ellen elkövetett bűncselekmények felderítése és megelőzése mellett.
Az eseményen részt vett, valamint az együttműködést szakmai támogatásáról biztosította Ovádi Péter, állatvédelemért felelős kormánybiztos is.
A rendőrség mindent megtesz annak érdekében, hogy az állatokkal kapcsolatos bűncselekményeket megakadályozza, felderítse és a bűnelkövetőket felelősségre vonja.
Bűnmegelőzési szakembereik – a gyermekektől az idős korosztályig – az életkori sajátosságoknak megfelelő üzenetekkel és módszerekkel hívják fel a figyelmet a téma fontosságára. Szakmai konferenciák szervezésével, a közösségi médiában figyelemfelhívó kampányokkal, videókkal, a lakossági kitelepülések során pedig személyesen igyekszünk hangsúlyozni a felelős állattartás jelentőségét. Intézkedéseink során mindig szem előtt tartjuk, hogy az állatok érezni, szenvedni, örülni képes élőlények, és azt is, hogy bántalmazásuk sokszor az emberek elleni erőszakos cselekmények előszobája – tájékozatott sajtóközleményében az Alapítvány.
Az állatok életének jobbá tétele, szorult helyzetből történő mentésük, valamint bántalmazásuk, csempészésük megelőzése, megakadályozása akkor működik a legjobban, ha az érintett hatóságok, civil szervezetek kölcsönösen együttműködnek egymással.
Az ORFK és a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány régóta partnerként dolgozik együtt. A most megkötött együttműködési megállapodás fókuszában a felelős állattartással kapcsolatos edukáció, vagyis az állatvédelemmel összefüggő ismeretterjesztés áll. A felek a jövőben kölcsönösen segítik egymást bűnmegelőzési képzések, programok szervezésében, pályázatok írásában, rendszeresen megosztják majd tapasztalataikat konzultációkon, esetmegbeszéléseken. Az Alapítvány ún. Állatvédelmi Kompetencia Programja keretében létrehozott állatvédelmi információs csomagjait a rendőrség rendelkezésére fogja bocsátani, illetve a 2024 őszén kezdődő, vármegyei szintű országjárása keretében kifejezetten a rendőrség részére is szervez majd szakmai eseményeket – állt közleményükben.
(Forrás: Közös Ügyünk az Állatvédelem, Fotók: ORFK)