Image default

Körmendi nyomozók mentették meg a kis fecske életét

Körmendi nyomozók mentették meg a kis fecske életét. Az apró madárka – sok társához hasonlóan -valószínűleg nem élte volna túl az elmúlt hideg napokat, de szerencsére a rendőrök időben ráakadtak!

Márpedig mi hiszünk benne, hogy egy fecske is csinálhat nyarat! – kezdte bejegyzését Vas vármegyei rendőrség közösségi oldalán. Mint hangsúlyozták posztjukban, egy gyalogos adatgyűjtésnek és a körmendi nyomozók emberségének köszönhetően ez a a földre kényszerített madár az Őrségi Nemzeti Park gondozásába került.

Mindig tartsátok szem előtt, hogy az állatok érezni, szenvedni, örülni képes élőlények! – hívták fel a figyelmet.

A fecskepusztulás okaira válaszol a szakértő

A hétvégén tömeges fecskepusztulás kezdődött hazánkban. A madármentő állomásokat valósággal ellepték a haldokló egyedek, a szakértők azonban nem sokat tehetnek a megmentésükért. A hasonló események alapvetően természetesek. Az ugyanakkor már egyáltalán nem normális, hogy a fecskéknek egyre gyakrabban kell szembenézniük a pusztító hatásokkal. A 24.hu Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivőjét kérdezte.

Bejárta a hazai sajtót a megrázó hír: éheznek, tömegesen pusztulnak a magyarországi fecskék a hirtelen jött hideg, esős időjárás miatt. A madármentő állomásokra százával érkeznek a haldokló állatok, a szakemberek azonban nem sokat tehetnek a megmentésükért.

Orbán Zoltán rögtön az elején leszögezi: az ilyen események a fecskék életének szerves részét képezik. Rendkívül jól repülő madarakról van szó, amelyeknek éppen ezért nincs állományszintű ragadozójuk, így esetükben a legfontosabb szabályozó ökológiai tényezők egyike az időjárási szélsőség.

A fecskék táplálékspecialisták, csak repülő rovarra vadásznak, ezért nagyon érzékenyek az évszakhoz képest hirtelen betörő hűvös, csapadékos időre, hiszen ilyenkor a repülő zsákmányok elülnek.

A mostani helyzet annyiban extrémebb a szokásoshoz képest, hogy rendkívül balszerencsés az időzítés, nagyon rosszkor érte a madarakat. A hazai állomány többsége legkésőbb augusztus közepére befejezi a költést, a fiókák ekkorra önállóvá válnak, és nagyjából egy, másfél hónapjuk van, hogy elinduljanak vonulásukra. Ez, a nagyjából szeptember 20-ig tartó periódus az úgynevezett hiperevés ideje, ebben az állapotban a fecskék napi táplálékszükségletük többszörösét fogyasztják el, hogy zsírt halmozzanak fel, illetve extrém méretűvé növeljék mellizmaikat.

A teljes interjú IDE kattintva érhető el.

24.hu – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Rendőrök tették szebbé az állatmenhely karácsonyát adományaikkal

Eszti_mav

Kedves vendége volt a Rendőrpalotának, Suzy, a 11 éves staffordshire terrier

magyarallatvedo

Rendőr mentette meg az autók között szaladgáló kutyát

Marci