Image default

Igazi mérföldkőhöz érkeztünk a hazai fertőző állatbetegségek kutatásában

Az Állatorvostudományi Egyetem új laboratóriumot adott át fertőző állatbetegségek és antibiotikum-rezisztencia kutatására Budapesten – közölte az egyetem kedden az MTI-vel.

Kiemelték, a Nemzeti Laboratórium programban létrejött új egység a „Fertőző állatbetegségek, antimikrobiális rezisztencia, állatorvosi közegészségügy és élelmiszerlánc-biztonság Nemzeti Laboratóriuma”, amely országos jelentőségű, kiemelt kutatás-fejlesztési kezdeményezés. Az MTI érdeklődésére az egyetem közölte,

az új laboratórium kialakítása 105 millió forintba került.

A közlemény szerint a projekt célja, hogy multidiszciplináris kutatások révén válaszokat adjon a legsürgetőbb állategészségügyi problémákra. Ilyen például a fertőző állatbetegségek gyors felismerése, az antibiotikum-rezisztencia terjedése és az élelmiszerlánc-biztonság fenntartása.

A nemzetközi szinten is meghatározó fejlesztés lehetőséget teremt arra, hogy a legkorszerűbb tudományos eszközökkel vizsgálják és kezeljék a globális kihívásokat. A laborban folyó kutatások egyik kiemelt területe az állatokban és emberekben előforduló rezisztens baktériumtörzsek vizsgálata. Feladat ezek terjedésének visszaszorítására irányuló stratégiák kidolgozása is. Ezzel párhuzamosan az állati eredetű élelmiszerek biztonságának növelése és a közegészségügyi veszélyek minimalizálása is kiemelt figyelmet igényel – emelték ki.

Hozzátették: az új laboratórium amellett, hogy kutatási központként szolgál, szoros kapcsolatot ápol hazai és nemzetközi ipari és akadémiai partnerekkel. A kutatási eredmények közvetlen piaci hasznosítása szintén prioritás, a projekt végére várhatóan több új, innovatív termék és szolgáltatás jelenik meg, amelyek hozzájárulnak a szektor versenyképességének növeléséhez.

Az újítások között várhatóan szerepelhetnek a fertőző betegségek megelőzését segítő vakcinák, valamint az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen kifejlesztett új készítmények.

Magyar Állatvédelem, fotók: Állatorvostudományi Egyetem

KAPCSOLÓDÓ

Az Állatorvostudományi Egyetem is fellép az Ukrajnából menekülők és társállataiak egészségének biztosítása érdekében

Marci

Csaknem félezer oktatási intézmény kapta meg idén az „állatbarát” címet

Eszti_mav

A járványidőszakban megnőtt a kutyatartók száma Magyarországon

magyarallatvedo