Egészséges utódokat hozott világra Antonia, a klónozott feketelábú görény! A hír azért örömteli, mert a feketelábú görény konkrétan szinte kihalt korábban. Volt időszak, amikor csak 7 példánya élt a Földön.
Első alkalommal születtek feketelábú görények egy klónozott nősténytől – írja az IFLScience forrásait idézve a 24.hu. Az anya egy Antonia nevű példány, amely idén került be a hírekbe, létrejöttével. Ő jelenleg a veszélyeztetett faj három klónozott egyedének egyike.
Mint beszámoltak róla, Antonia és testvérklónjai, Elizabeth-Ann és Noreen egy 1988-ban elhunyt, Willa nevű nőstény lefagyasztott sejtjeiből jöttek létre. A példány genetikai anyagát a San Diego-i Állatkert Vadvédelmi Szövetségének gyűjteményében őrizték meg, DNS-e háromszor annyi genetikai variációt tartalmaz, mint a mai feketelábú görényeké.
A napjainkban élő összes példány mindössze hét egyedtől származik, a genetikai sokféleség lecsökkenése pedig fokozta a bizonyos betegségekkel szembeni sérülékenységet. A klónozással a cél az, hogy javítsák a diverzitást, ezzel erősítve az állományt – írta a híroldal.
A szakemberek abban bíztak, hogy Elizabeth-Ann-nek elsőként születhetnek görény kölykei, de egy betegség és a fejletlen szaporodási rendszere megakadályozta ezt.
A két kölyök a virginiai Front Royalban, a Smithsonian Nemzeti Állatkert és Természetvédelmi Biológiai Intézetben született. Paul Marinari, az intézet vezető kurátora szerint az utódok világra jötte mérföldkő a veszélyeztetett fajok megőrzésében, a szakértő hozzátette, a védelmi projektben részt vevő partnerek folytatják erőfeszítéseiket.
A program eddigi eredményei fontosak, de a klónozás és szaporítás önmagában kevés, ha az élőhelyek pusztulását és egyéb problémákat nem kezelnek. A hosszú távú cél az, hogy az állatokat visszatelepítsék a természetbe, ehhez viszont még rengeteg a tennivaló – jegyezte meg a 24.hu.
(Forrás: IFLScience forrásai nyomán 24.hu, Fotó: Smithsonian’s National Zoo and Conservation Biology Institute / Közkincs)