Image default

Hoppá! Uráli bagoly tűnt fel a Dévaványai-Ecsegi pusztákon

Síkvidéki területeken ritkán látható ragadozó madár, egy uráli bagoly bukkant fel a közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén.

Az uráli bagoly alapvetően hideg, mérsékelt övi madár. Elsősorban Oroszország területén terjedt el, ahogyan erre a neve is utal. Európai állománya főként a Kárpátok vonulatára és az észak-balkáni hegységekre terjed ki. Magyarországon is költ, elsősorban az Északi-középhegységben. Első hazai költését 1962-ben jegyezték fel, 1983-tól pedig már rendszeres fészkelőként tartják számon.

Az uráli bagoly a hazánkban előforduló bagolyfajok közül az uhu után a második legnagyobb termetű. A síkvidéki területeken ritka kóborlóként láthatjuk, általában csak télen vetődik errefelé.

A Dévaványai-Ecsegi pusztákon legutóbb öt évvel ezelőtt figyeltek meg egy példányt.

Az utóbbi években Biharugra térségében is volt néhány előfordulása. A Körös-Maros Nemzeti Park területén megjelenő uráli baglyok valószínűleg az Északi-középhegységből, vagy az Erdélyi-szigethegységből érkeznek rövid látogatásra.

A kép illusztráció, készítette: Motkó Béla – KMNP

Az uráli bagoly nagyon közeli rokona a nálunk is állandóan jelenlévő macskabagolynak. A Körösvölgyi Állatparkban mindkét bagolyfaj megtalálható, így akik testközelből is szeretnék őket megnézni, azok egy téli hétvégén ezt Szarvason megtehetik.

A videón szereplő uráli baglyot a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága mentette 2022-ben:

KMNP – Magyar Állatvédelem

A címlapkép illusztráció, fotó: Veres-Szászka Nándor

CSOK

KAPCSOLÓDÓ

Elképesztő látvány: seregélycsapat a kardoskúti pusztán

Marci

Visszanyerte a szabadságát az autóbalesetet szenvedett uráli bagoly

Eszti_mav

Különleges életmódot folytatnak a káprázatos tövisszúró gébicsek

Marci