Tíz év alatt megduplázódott a háromszéki medveállomány
Tízezer hektárral nőtt a medvék élőhelye Kovászna megyében, ennek ellenére az ország legkisebb megyéjének nagyon sok a 2343 hivatalosan nyilvántartott medve. Mindezekről Gheorghe Neagu, a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője beszélt.
A Ráduly István háromszéki prefektus meghívottjaként sajtótájékoztatót tartó tisztségviselőtől megtudhatta a Székelyhon, hogy 2014-ben a medveállomány alig haladta meg az 1200-at, a medvevadászat betiltása óta viszont 2343-ra nőtt a Kovászna megyei populáció.
A brassói Marin Dracea Erdészeti Kutatóintézet által genetikai minták alapján, tudományos módszerekkel végzett legfrissebb medveszámlálást követően országos szinten 10 400 és 12 800 közé teszik a medvék létszámát. Azonban alig 4000 medvének lenne kedvező létfeltételeket biztosító élőhelye.
339 medvét lőttek ki
Ha konfrontálódik a medve és az ember, néha egyik, néha a másik szenved Idén a 2024/242-es törvény által megállapított kvóta alapján 54 medve közül 53-at már kilőttek. Az esztendő végéig bizonyára meglesz az utolsó is. 2011-től napjainkig összesen 339 nagyvad került puskavégre. Ám mint megtudhatták, jelenleg is várják a választ a környezetvédelmi minisztériumtól négy olyan medve kilövésére, amelyek a berecki katonai egység területén rendszeresen megjelennek.
Összesen mintegy húsz medve tűnik fel szinte napi rendszerességgel a laktanya területén – mondta Gheorghe Neagu. A 81-es sürgősségi kormányrendelet által megengedett beavatkozások száma évről évre nő. Ha kezdetben még a polgármesterek – a következményektől félve – hanyagolták a közbelépést a településekre bejáró vagy problémás, agresszív egyedekkel szemben, mostanra megbátorodtak és élnek a törvényi lehetőséggel, mutatja a statisztika.
Eszerint 2022-ben két medvét lőttek ki és kettőt helyeztek át (ami közismerten egyáltalán nem hatékony megoldás). 2023-ban hatot lőttek, kettőt helyeztek át. 2024-ben öt, idén pedig már tizenkét medve került puskavégre ily módon, illetve tizenegyet helyeztek át és kilencet űztek el. Átlagban évi tíz-tizenöt példány pusztul el autó- vagy vonatbaleset áldozataként. 2011-től összesen 113 ilyen balsorsú állatot tartanak nyilván. A környezetvédelmi ügynökség vezetője szerint a termőföldeken, gazdaságokban végzett pusztítások, vagyis a medve okozta káresetek száma idén 235-re rúg (2023-ban volt 366 is). A károk értéke pedig a tavalyi szinthez nagyon közeli, 586 797 lej. Kifizetésükkel napirenden vannak, állította az igazgató.
(Forrás: Székelyhon)


