„Az elmúlt hét évben bizonyította eredményességét a mérgezett vadállatok felkutatásában a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) méreg- és tetemkereső kutyás egysége. Újabban más problémákhoz is hatékonyan vetették be, mint a kaszálások során elpusztított, védett gerinces állatok és apróvadfajok felderítése” – írja közleményében az MME.
Veszélyben a vadak
„Az iparszerű mezőgazdaság térhódításával az alkalmazott technológiák fejlettebbé váltak, ezzel párhuzamosan viszont az agrárterületek állatvilága komoly veszélybe került. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatói, Katona Krisztián, Bíró Zsolt és Deák Gábor az MME méreg- és tetemkereső kutyás egységének vezetői. Falco kutya a vizsgált, közel 100 hektáros mintaterületen 149, kaszálásnak áldozatul esett állatot talált. A leginkább érintett gerinces csoport a hüllőké volt, ezek az összes talált tetem 57 százalékát jelentették, 30 százaléka emlős, többségében rágcsáló volt, 6 százalékot tettek ki a madarak. Az összes tetem 11 százaléka őz volt, de találtak mezei nyulakat és fácánokat is, ami jelzi, hogy a gépi kaszálás vadgazdálkodási szempontból is károkat okoz” – tudtuk meg.
Kölyökkortól tanulnak
– Kutyáink ugyanazzal a módszerrel dolgoznak, mint a drog- és robbanóanyag-kereső munkakutyák – tájékoztatott Orbán Zoltán, az MME szóvivője. – A rendőrségi kutyakiképző központban tanulnak, és mindig együtt tréningeznek kutyavezetőikkel. Már egész kicsiként kiválogatják a legalkalmasabb kölyköket. Ezek nem feltétlenül németjuhászok. Reptéri drogkereső kutyának például méretük miatt általában spánieleket használnak, mert azokkal könnyebb elvegyülni a tömegben. Az amerikai hadsereg pedig belga juhászkutyákat használ a bevetéseinél. Folyamatosan tesztelik a kiválasztott kutyusok engedelmességét több hónapon át. Közös játékkal motiválják őket, így kedvük lesz a munkavégzéshez. Megtanítják az ebeket a célszagok keresésére és jelzésére. Mivel méregről van szó, ezért az is fontos, hogy nem érhetnek hozzá a megtalált objektumhoz. Időszakonként felfrissítő képzésre küldik a párosokat. A munkakutyák nagyobbrészt egygazdisok, és általában 6-8 évesen nyugdíjba vonulnak.
Nemzetközi munka
Az egységek hatalmas leterheltség alatt állnak, ezért még több munkakutyára lenne szükség.
BOON, fotó: Falco és gazdája, Deák Gábor