Image default

Így mentsünk autóba zárt állatot kánikulában öt lépésben

A nyári hőség életveszélyes azokra az állatokra nézve, akiket felelőtlenül egy lezárt autóban hagynak. Még félárnyékban álló járműben is drámaian megnőhet a hőmérséklet, az utastérben akár 60–70 Celsius-fokot is elérheti a forróság. Ez a hőmérséklet már néhány percen belül hőgutához, eszméletvesztéshez, sőt halálhoz vezethet.

De vajon hogyan kell helyesen és jogszerűen eljárnunk akkor, ha a bajba jutott állat segítségére sietnénk? Összefoglaltuk öt lépésben.

1. Figyeld meg és mérlegeld a helyzetet

Amint észreveszed, hogy egy kutya vagy más állat be van zárva az autóba, próbáld meg felmérni az állapotát. Az erőteljes lihegés, nyáladzás, kábultság vagy mozdulatlanság már a hőguta jele lehet. Ne feledd, a letekert ablakrés önmagában nem biztosít megfelelő szellőzést és biztonságos körülményeket a kutyának, így ebben az esetben is életveszélyben lehet az állat.

2. Tárcsázd azonnal a 112-t

Az Országos Katasztrófavédelem és az állatvédelmi szervezetek is azt tanácsolják: semmilyen esetben ne cselekedjünk önhatalmúan, hanem első lépésként hívjuk a 112-es segélyhívót, és a lehető legrészletesebben ismertessük a helyzetet. A pontos helyszín, a jármű típusa, színe, rendszáma, és az állat állapotának leírása segíti a hatóság gyors és hatékony beavatkozását.

3. Próbálj kapcsolatba lépni a gazdával

Ha az autó egy bolt vagy intézmény előtt áll, kérdezősködj a környéken, szólj be az üzletbe, és kérd meg a hangosbemondón keresztül, hogy az autó tulajdonosa menjen a járműhöz.

4. Dokumentáld, amit látsz

Készíts fényképet vagy videót a járműről, az állatról és a körülményekről, hogy szükség esetén bizonyítani tudd a történteket. Ez a dokumentáció fontos lehet, ha később rendőrségi vagy állatvédelmi eljárás indul.

5. Csak végső esetben cselekedj saját hatáskörben

A szélvédő betörését a hatóságok kizárólag életveszély esetén, végső eszközként tartják elfogadhatónak. Ekkor is csak úgy, hogy az állat élete közvetlen veszélyben van, és a segítség nem érkezik időben. Ilyen esetben tanácsos tanúkat keresni, illetve a mentésről készített videóval igazolni, hogy nem önkényesen, hanem kényszerhelyzetben jártál el. A szélvédők speciális kialakítása miatt az üveg betörése veszélyes lehet az állatra is, ezért különös körültekintéssel kell eljárni.

Magyar Állatvédelem

 

KAPCSOLÓDÓ

Még a kórházba is elkíséri a beteg kisfiút a terápiás kutyája

Marci

Halottak napján elhunyt kisállatainkra is emlékezünk

Eszti_mav

A kutyák tartós stressze összefügg a gazdával való kapcsolattal

magyarallatvedo