Betolakodó vörös rák jelent meg tömegesen a szomszédban, a magyar határtól nem messze! A vörös rák ezen fajtája a tengervíz hordozója, amivel szemben a hagyományos rákok nem ellenállóak, így nagy számban elpusztulhatnak.
A Szlovák Természetvédelmi Egyesület munkatársai megerősítették egy invazív vörös rák megjelenését Gúta mellett, a Komáromi járásban – írja a Halazin a ma7 szlovák híroldal forrásait idézve.
A vörös rák ezen fajtája a tengervíz hordozója, amivel szemben a hagyományos rákok nem ellenállóak, így nagy számban elpusztulhatnak. A szakemberek minél előbbi lépéseket akarnak tenni az ügyben, és
AZ INVAZÍV RÁKOK KIIRTÁSÁT TERVEZIK.
A faj megjelenéséről a Szlovák Nemzeti Múzeum tett jelentést, akik a környező termálforrásokat vizsgálták.
– jegyezte meg Barbora Kaľavská zoológus.
Az önkéntesek összesen 3000 példányt távolítottak el az érintett szakaszról. Az akció során naphalat is találtak, ami szintén invazív fajnak számít Szlovákiában. A kanális ezen szakaszán több exotikus akváriumi halat is találtak. A védett kétéltűeket egy számukra alkalmas területre szállították át.
A szlovák természetvédők arra kérik a lakosokat, ne engedjenek szabadon invazív fajokat. A törvénysértés mellett az őshonos fajokat és az ökoszisztémát is veszélyeztetnék.
De miért is veszélyes ez a vörös rákféle?
A kaliforniai vörösrák magyar neve félrevezető, mert eredeti otthona nem Kalifornia (bár utólag oda is behurcolták), hanem az Egyesült Államok déli része Floridától Texasig és Mexikó északkeleti régiója; a Mexikói-öbölbe ömlő folyók és patakok medencéinek lakója. Elterjedésének északi határa Ohio és Illinois állam. Szándékosan vagy véletlenül Európa, Ázsia, Afrika, Észak- és Dél-Amerika más országaiba is behurcolták.
INVÁZIÓS FAJKÉNT VISELKEDVE KISZORÍTJA A HELYI RÁKFAUNÁT.
Elterjedését gyorsítja, hogy rákfarmokon tenyésztik. Akváriumban díszállatként tartják és – különösen esős időben – több kilométert képes megtenni a szárazföldön is. Magyarországon vadon még nem észlelték.
(Forrás: ma7.sk./ Halazin)