Image default

Biztonságos helyre költöztették át egy fiatal gólyapár fészkét és tojásait

Biztonságos helyre költöztették át egy fiatal gólyapár fészkét és tojásait. A gólyapár veszélyben lett volna a magasfeszültségű vezetékek közelében. 

Sikeresen költöztettek biztonságos helyre négy tojást az áramszolgáltató cég munkatársai – számolt be az esetről a Szeged.hu. A gólyaköltöztetési akció a környezetgazdálkodás Sándorfalvi úti Regionális Hulladékkezelő Központjában volt: a fiatal pár egy magasfeszültségű villanyoszlopon rakott fészket.

Az MVM munkatársai az önkormányzat támogatásával az oszloptól nagyjából két méterre telepítettek egy új fészekrakó helyet. A szolgáltató dolgozói arra igyekeztek áttenni a fészket. A négy tojás biztonságát Puskás József, a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársa felügyelte.

Komoly szervezést igényelt!

Az akció részleteiről Makrai László, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója beszélt a portálnak.

– Az elmúlt években azt észleltük, hogy egyre több gólya költözik a hulladéklerakó telep környékére. Idén fészekrakási próbálkozásokat is láttunk és több ilyen próbálkozás volt más magas, kiemelkedő objektumunkon is. Ahogy teltek-múltak a napok, a gólyapár összehordta a fészekre valót és a tojó tojást rakott. Emiatt értesítettük a Kiskunsági Nemzeti Parkot, akik a kormányhivatalhoz fordultak és most egy hatósági eljárás keretében elvégezték a költöztetést. Egy szigorúan védett madárfajról van szó az Európai Vörös Listán is szerepel – mondta Makrai László, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, majd hozzátette: – A kora nyári időszakban körülbelül száz gólyát számolunk meg. Augusztus végén a számuk megháromszorozódik, sőt, néha négyszereződik is; általában itt gyülekeznek a vonulás előtt. Azt is tudjuk például, hogy külön vonulnak az ivarérett és nem ivarérett, valamint a nőstény és hím gólyák is, amikor afrikai útjukra indulnak.

Az elköltöztetendő gólyapár egy középfeszültségű villanyoszlopon rakott fészket, ezért az oszlopot feszültségmentesíteni kellett, ezt az MVM munkatársai megtették. A gólyafészket ezután helyezték át egy korábban kialakított független oszlopra. Erről azt is tudni kell, hogy az eredeti fészekhez képest huszonöt méteren belül kell elhelyezni, és magasabban kell lennie. Így állították oszlopot és helyezték át rá a fészket és a tojásokat. A kiérkezett specialista figyelte a madarak költését, ha a gólyapár nem fogadná el az új fészek helyet, akkor inkubátorba kell vinni és mesterségesen ki kell kelteni a gólyatojásokat – erre szerencsére nem volt szükség.

4 tojást telepítettek át épségben!

Az egyik gólyaszülő már az áramtalanítást ezt is a fészeknek kijelölt új oszlopról figyelte. Ezt követően Puskás József, a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársa biztonságba helyezte a négy gólyatojást, és betakarta őket, hogy ki ne hűljenek. A madárinfluenza veszély miatt az MVM dolgozói egy sárga szkafandert vettek fel, valamint egy raklapot is felvittek magukkal és azon próbálták meg óvatosan átemelni a fészket, majd áttenni az új helyére. Mindkét gólya szülő a fészek közelében körözött a munkálatok alatt – árulták el.

A fészket sikerült teljes egészében átemelni a kijelölt oszlopra. Ezután leseperték a fészekből ottmaradt gallyakat a villanyoszlopról, majd négy fém ívet szereltek fel, hogy a gólya nehogy visszaköltözzön korábbi, az áram miatt igen veszélyes lakhelyére.

A tojó ezután sikeresen és hamar leszállt az áthelyezett fészekbe, leellenőrizte, hogy megvannak-e tojásai, majd leült, hogy nyugalomban költse tovább azokat.

(Forrás: Szeged.hu)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Villámhárítón fennakadt gólyán segítettek a tatabányai hivatásos tűzoltók.

Erik

Szenzációs hír: 1102 fiókát neveltek fel a fehér gólyák Békés vármegyében!

Erik

Csodálatos videó mutatja meg, ahogyan 9 mentett gólya visszanyeri a szabadságát Mályiban!

Erik