Image default

Dámszarvas borjak születtek nemzeti parkunkban

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában világra jött az első két idei dámszarvas borjú.

Az első tehén június 4-én adott életet bikaborjának, míg egy másik néhány nap eltéréssel, június 8-án ellette meg kicsiny ünőborját. Mindkét ellés néhány perc alatt, a hajnali órák csendjében és probléma mentesen zajlott. A borjak apja a rudli domináns bikája.

Mivel az állatparki dámrudliban három tehén van, így a cikk megjelenésének időpontjára már valószínűleg a harmadik, szintén vemhes tehén is életet ad borjának. Mindenkit biztat a Park, hogy tegyen egy látogatást és tekintse meg a frissen érkezett állatparki lakók cseperedését, a tehenek utódgondozó viselkedését.

Nem őshonos faj, Mátyás király idején telepíthették be a hazai vadasparkokba. Napjainkra az összefüggő hegyvidéki erdőket kivéve szinte mindenhol előfordul.

A dám

Szőrzetének színe nyáron világos rozsdabarna, fehér foltokkal, a has és a lábak világosak, egyszínűek. A téli bunda hosszú, hullámos fedőszőrökből áll és a nyárinál sötétebb színű, a foltok majdnem teljesen eltűnnek.

Ivarilag elkülönült csoportokban élnek, viszont a hímeknél októberre a bikacsapatok felbomlanak és megkezdődik a barcogás. Időközben a hasukon egy sötét folt, barcogó- vagy bőgőfolt keletkezik, amely átható szagot áraszt. Felkeresik a hagyományos barcogó helyeket, ahol elkészítik barcogóteknőjüket. A bika e teknőben tartózkodik, ebbe vizel, s rendszeresen megjelöli ondójával is. Csak a korosabb bikák tartanak fenn barcogóteknőt, a fiatalabb bikák a barcogóhely környékén várnak, hogy tehénhez jussanak. A barcogóhely körül tartózkodó tehenek közül az éppen üzekedők egyenként keresik fel a kiválasztott bikát, elsőként az ünők, majd később az öregebb tehenek.

A tehén évente egyszer, alkalmanként egy borjat ellik. A vemhességi idő a tehén korától függően kb. 7 és fél hónap. Az elléshez a tehén az erdő legnyugalmasabb helyét választja. A borjak zöme május végén, június elején jön a világra, mintegy 3 hét után már követi anyját. A szoptatás 5 (–10) hónapig tart.

KMNP – Magyar Állatvédelem

Fotók: Urbancsok Éva

KAPCSOLÓDÓ

Színpompás szajkó pár talált új otthonra Körösvölgyben!

Erik

Dámszarvas bika tetemét fogta ki a Dunából egy horgász – fotókkal

magyarallatvedo

Akár 30 kisborjú is napvilágot láthat az egyik nemzeti parkunk gulyájában

Eszti_mav