A krakkóiak szerint városuk egyik legfontosabb látnivalója az az emlékmű, ami Dżok, a keverék kutya életének állít emléket. Dżok gazdájának teljes nevét senki nem ismeri, a Nikodem úrként ismert idős férfi a kutyát egy menhelyről vitte haza.
A kutya fajtájáról megoszlanak a vélemények. Egyes portálok „egy kicsit farkaskutya-szerűnek”, mások pedig „rottweiler és dobermann keverékének” írják le. Azonben ez egyáltalán nem számít, hiszen Dżok új élete nem is lehetett volna boldogabb.
Dżok, a tragikus hős
A krakkói parkokban való szaladgálása közben azonban egyfajta hőssé is vált. A helyiek azt mondják, hogy egy alkalommal az ő ugatása „értesítette” Nikodem úr bérházának lakóit egy tűzesetről. Mások szerint Dżok egyszer hogy hazavezetett egy lányt, aki eltévedt az iskolából.
Sajnos az élet kegyetlen keze váratlan csapást mért rá. Bár a beszámolók eltérnek az évszámot illetően (egyesek szerint 1990-ben, mások szerint 1991-ben), de abban mindenki egyetért, hogy Nikodem úr a napi sétájuk közben a mellkasát szorongatva összeesett.
Az idős férfi szívrohamot kapott, mentősök hiába próbálták újraéleszteni, már nem tudták megmenteni. Miután a zavarodott Dżok rövid időre üldözőbe vette a mentőautót, visszatért arra a helyre, ahol gazdája elesett, és ott várt.
Nikodem úr és kutyája között olyannyira erős volt a kötelék, hogy a hűséges kutya egy évig azon a helyen várta a gazdáját. Dżok hamarosan szinte a táj jellegzetességévé vált.
Amikor megpróbálták elkapni, egyszerűen elszaladt, de mindig visszatért, hogy továbbra is ott várakozzon gazdájára.
Új élet – újabb tragédia
Dżok a környékbeliek szívébe is belopta magát, így élelemre soha nem volt gondja. Később az egyik jótevőjét, Maria Mullert a bizalmába fogadta. Mivel a bizalom szilárdan megalapozottá vált, végül Dżok az asszony lakásába költözött.
Hírneve akkora volt, hogy Müller asszony és Dżok megjelentek különböző helyi hírműsorokban, a történetnek azonban nem lett volna happy endje. 1998. április 6-án az idős asszony elhunyt, és Dżok ismét gyászolt.
Dżok állítólag megérezte, hogy el fogják vinni. Elmenekült amikor egy állatmenhely képviselői megérkeztek. Eltűnése után városszerte hajtóvadászatot indítottak. Sajnos nem sikerült megtalálni.
Annak ellenére, hogy ismerte a villamosok által jelentett veszélyeket, (a videóban ez 0:31-nél megerősítést is nyer) Dżokot végül mégis megölte egy villamos, ami miatt a helyiek azt feltételezzék, szándékosan választotta az öngyilkosságot.
Az emlékművét egy „kollégája” avatta fel
Az emlékmű felállítását megelőzően, a helyiek egy táblát készítettek, hogy aki arra jár, ne feledje Dżok-ot.
A város ikonjaként számon tartott Dżok emléke miatt a helyiek évekig kampányoltak egy emlékmű felállításáért, és a kezdeti ellenállás után a város engedett a közvélemény nyomásának.
Az emlékművet 2001. május 26-án avatták fel, az ünnepségen számos híresség és személyiség vett részt, de a szobrot azonban nem ők, hanem egy kifejezetten erre az alkalomra kiképzett német juhászkutya avatta fel.
Az emlékmű egy kutyát ábrázol, amelyet egy hatalmas kézpár védelmez, és a következő kétnyelvű felirat olvasható rajta: „Dżok, a kutya – a leghűségesebb kutyabarát, aki megtestesíti a kutya határtalan odaadását a gazdája iránt”.
Magyar Állatvédelem