Image default

Mit tegyél, ha karácsonyra élő állatot kaptál ajándékba, de nem voltál rá felkészülve?

Egy állat életének megváltoztatása mindig nagy felelősség. Ha karácsonyra kisállatot kaptál, és nem voltál rá felkészülve, ne hibáztasd magad vagy az ajándékozót. A legfontosabb, hogy az állat érdekeit tartsd szem előtt, és felelős döntéseket hozz. Az állatvédő szervezetek mindig szívesen segítenek, ha tanácsra vagy támogatásra van szükséged. Az élő ajándék nem csupán meglepetés, hanem egy életre szóló elköteleződés lehetőségét is magában hordozza.

Karácsony az ajándékozás ünnepe, és néha a legjobb szándékkal is kerülhetünk kellemetlen helyzetbe. Az élő állat, mint ajándék, sokak számára lehet meglepő és akár sokkoló is, különösen, ha nem számítottunk rá, vagy nem állunk készen az ezzel járó felelősségre. Az ilyen helyzetek kezeléséhez fontos, hogy nyugodtan és tudatosan cselekedjünk.

1. Első lépés: Ne ess pánikba!

Ha karácsonykor egy kisállat érkezik hozzád, az első és legfontosabb, hogy ne reagálj hirtelen vagy meggondolatlanul. Az állat érzelmei is hasonlóan intenzívek lehetnek; a környezetváltozás, az új emberek és zajok mind stresszt okozhatnak neki. Légy nyugodt, és biztosíts számára egy csendes, biztonságos helyet, ahol pihenhet.

2. Tájékozódj az állat igényeiről!

Minden állatnak megvannak a sajátos szükségletei, legyen szó kutyáról, macskáról, hörcsögről vagy teknősről. Tudj meg minél többet a kapott állatról:
Milyen táplálékra van szüksége, és milyen gyakran kell etetni?
Van megfelelő helye, ahol kényelmesen és biztonságosan élhet?
Mikor kell állatorvoshoz vinni? Vannak különleges gondozási igényei?

3. Mérd fel a helyzetedet!

Őszintén gondold át, hogy készen állsz-e hosszú távon gondoskodni az állatról. Egy kisállat nem csak egy napra szóló ajándék, hanem akár évtizedekre szóló felelősség. Fontold meg:
Van elegendő időd és energiád gondoskodni róla?
Anyagi szempontból tudod-e vállalni az ellátását, például az élelmiszert, az állatorvosi költségeket vagy a felszereléseket?
Megfelel az életmódod az adott állat igényeinek?

4. Gondolkodj felelős megoldásban!

Ha arra a következtetésre jutsz, hogy nem tudsz megfelelő otthont biztosítani, az a legjobb döntés, ha felelősségteljesen keresel számára új gazdát.
Beszélj a családdal vagy a barátokkal. Lehet, hogy van valaki a környezetedben, aki szívesen vállalná az állatot.
Keresd fel a helyi állatvédő szervezeteket. Ők segíthetnek megtalálni az állat számára a megfelelő otthont.
Ne hagyd magára az állatot! Soha ne tedd ki az utcára vagy természetbe, mert ott nem tud túlélni, ráadásul ezzel Te magad is bűncselekményt követnél el.

5. Tanulj az esetből!

Az élő állatok ajándékozása egy meggondolatlan döntés következménye is lehet. Érdemes felhívni az ajándékozó figyelmét arra, hogy az állattartás komoly döntés, amit közösen kell meghozni. Az ilyen helyzetek elkerülésére beszélj nyíltan az állatok iránti felelősségről. Tájékoztasd az ismerőseidet, hogy az élő állat nem megfelelő ajándék meglepetésként.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Közel 300 kisállatot mentettek ki Afganisztánból – VIDEÓVAL

magyarallatvedo

Ikergidák születtek Debrecenben, immár hatfős a kecskeovi

Marci

Sorozatos betörések miatt “köröznek” egy 200 kilós medvét Kaliforniában

Marci