Felnőtt Dáriusz, a szibériai tigris és új otthont talált magának. A Debreceni Állatkert hét éves tigrise a fajtamegörzési program keretében Lipcsébe költözik, hogy családot alapítson.
Idén lesz kereken 10 éve, hogy egymásra talált szibériai tigrispárunk, Miska és Róza, akik azóta összesen három egészséges utóddal örvendeztettek meg minket – írja a Debrecen Zoo.
Legidősebb kölykük, a 2017. április 21-én született Dáriusz – aki egyben az első debreceni születésű szibériai tigris – mára daliás felnőtté cseperedett.
Így elérkezett az idő, hogy az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretében elköltözzön a parkból, hogy saját családot alapítva ő is hozzájárulhasson a veszélyeztetett alfaj állományának gyarapodásához. A hónap végén szállítják majd el új otthonába, a Lipcsei Állatkertbe, de addig még találkozhatnak vele a látogatók a családi kifutóban, hogy elbúcsúzzanak tőle – írták.
A Felsőlajosi Állatkertben másfél éve születtek szibériai tigris ikrek
Tüneményes ragadozókkal gyarapodott a felsőlajosi állatkert: két tigriskölyök jött a világra – számoltunk be örömmel a remek hírről korábban.
Az akkor 4-5 kilogrammot nyomó kölykök különleges nevet kaptak: Ljuba és Léna.
Vadon mindössze 300 szibériai tigris él, és a szigorú védelem ellenére az orvvadászat még most is veszélyezteti a létüket. Átlagos élettartamuk a vadonban 8-10 év, Állatkertekben pedig 16-18 év. Természetes ragadozójuk az ember kivételével nincs, fennmaradásukat a vadászat és az élőhelyeik megsemmisítése veszélyeztetik legfőképpen – olvasható a faj ismertetése a Veszprémi Állatkert honlapján.
A szibériai tigris a legnagyobb termetű macskaféle. A legnagyobb ismert egyede 384 kg volt.
Szőrzete világosabb sárga, mint a délebbi, trópusi éghajlati körülmények között élő alfajoké. Elsősorban éjszaka vadászik, zsákmányállatai szarvasok, vaddisznók és egyéb nagytestű növényevők. Egy-egy elejtett zsákmányhoz napokig visszajár, így átlagosan ötnaponta vadászik. Egyszerre akár 50 kg húst is el tud fogyasztani – írja a Miskolczoo.
Alapvetően magányos életmódú, a hímek és a nőstények csak a párzási időszakban keresik fel egymást. Egy alom 1-7 kölyökből állhat, de többnyire 2-3 kölyök születik – ha több utód jön a világra, akkor is ritkán nevelkedik fel ennél több. Három hónapos korukig szopnak, viszont csak másfél évesen válnak önállóvá. Ennek ellenére akár hároméves korukig is anyjukkal maradnak, hiszen ivarérettségüket is 3-4 éves korukban érik el.
(Forás: Debrecen Zoo, Fotók: Facebook/MagánZoo)