Image default

Gyönyörű madaraink vették birtokba a mesterséges költőhelyeket

Gyönyörű madaraink, gyurgyalagok és parti fecskék vették birtokba a mesterséges költőhelyeket – közölte a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága honlapján

A gyurgyalagok és partifecskék fészkelését segítő élőhelyfejlesztések 5 évvel ezelőtt kezdődtek 6 helyszínen Abádszalók és Tiszafüred között.

Az évről évre rekordot döntő egyedszám bizonyítja, hogy mindkét faj előszeretettel veszi birtokba a költőhelyeket és használja a mesterségesen kialakított partfalakat.

A költőhelyek kialakításával és folyamatos védelmével a gyurgyalagok állománya az öt év alatt megtízszereződött a térségben!

Külön szenzációnak számít a partifecskék itteni populációjának növekedése, ami az idei év júniusára lassan újból megközelíti az évtizedekkel ezelőtti egyedszámot!

A sikerek jól példázzák, hogy a fajok védelme mellett rendkívüli jelentősége van az élőhelyek védelmének, illetve rekonstrukciójának, mellyel egy egyébként drasztikusan csökkenő tendencia is megfordítható.

Számos költést veszélyeztető tényező ellenére ezeknél a madárfajoknál az éveken át tartó elkötelezett munka gyümölcse ma beérni látszik.

Parti fecske

Partifecske (Riparia riparia) hazánkban védett. Természetvédelmi értéke 50.000 Ft. Legkisebb hazai fecskefajunk, mely szinte az egész északi földtekén megtalálható. Telepesen fészkel, sokszor több száz, de akár több ezer párból álló kolóniákat is kialakíthat. Rendszerint minden évben új költőüregekből álló telepeket létesít, hogy az előző évi fészkekben elszaporodott parazitákat elkerülje. Táplálékát a levegőben kapja el. Igen apró rovarokkal – levéltetvekkel, legyekkel, szúnyogokkal, kérészekkel – táplálkozik, melyek nem feltétlenül kötődnek a vízhez. Vonuló, a telet Afrikában, a Szaharától délre tölti.

Az új élőhelyek kialakításával és azok folyamatos védelmével, egyedszámuk a térségben megközelítőleg 5400 költő párra nőtt.

Gyurgyalag

Gyurgyalag (Merops apiaster) hazánkban fokozottan védett! Természetvédelmi értéke 100.000 Ft. Egyik legszínesebb madarunk. Méhészmadárnak is hívják, mivel méheket is fogyaszt, de darazsakkal, lepkékkel és egyéb repülő rovarokkal is táplálkozik. Vonuló, augusztusban több százas csapatokkal találkozhatunk, amint déli irányba, telelőhelyük felé repülnek. A telet Afrikában tölti. A házi méh igen kis részét képezi a táplálékának, melyet leginkább csak hűvös időben fogyaszt.

Az új élőhelyek kialakításával és azok folyamatos védelmével az egyedszámuk a térségben megközelítőleg 2200 költő párra nőtt.

(Forrás: HNPI, Fotó: Kiss Ferenc)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Világszínvonalú „madárszínházat” hoznak létre a Hortobágyon

magyarallatvedo

Fantasztikus hír! Új madárfaj fészkel a Hortobágyi-halastavon

Eszti_mav

„Csőrkorrekcióval” szerencsésen megúszta a színpompás gyurgyalag az ablakkal való találkozást!

Erik