A háborúk, a mikroműanyagok és a légszennyezés veszélyezteti leginkább a méhpopulációkat. Mindezek mellett a fémbányászat, a zárt terekben történő növénytermesztés, a kártevőirtó vegyszerek alkalmazása, illetve az erdőtüzeket is súlyosan veszélyeztetik őket.
A háborúk, a mikroműanyag és az utcai világítás a legnagyobb veszélyforrások közé tartoznak, amelyek a méhpopulációkat fenyegetik – derült ki egy május 20-án, a méhek világnapján publikált jelentésből, melyet a 24.hu közölt. A Readingi Egyetem a beporzók fennmaradását érintő 12 új, égető kockázati tényezőt listáztak.
Mint írták, a The Guardian beszámolója szerint a 12 pontos felsorolás első helyén a háborúk és a fegyveres konfliktusok állnak, amelyek világszerte súlyos károkat okoznak a méhpopulációkban. Ennek oka, hogy a háborúban álló országok kevesebb féle növényt tudnak termeszteni földjeiken, amely nyomán a beporzók sem jutnak megfelelően változatos táplálékhoz.
Óriási gondot jelent továbbá a mikroműanyag jelenléte a méhkasokban, a levegőszennyezés, valamint a nehézfém-szennyezettség, amelyek károsítják a beporzók egészségét és csökkentik élettartamukat.
Ezek a szerek a kutatások szerint képesek megváltoztatni a beporzók viselkedését, ami miatt ritkábban látogatnak el virágokhoz és kevesebb pollent gyűjtenek be. Az éjszakai beporzókra hasonló hatással van a közvilágítás, amely akár 62 százalékkal visszavetheti ezen rovarok aktivitását.Mindezek mellett a lista a fémbányászatot, a zárt terekben történő növénytermesztést, a kártevőirtó vegyszerek alkalmazását, illetve az erdőtüzeket is felsorolja. A szakértők hangsúlyozták, hogy a méhek és más beporzók megóvása az egész emberiség érdeke, hiszen jelenlétük elengedhetetlen az élelmiszer-ellátási és gazdasági rendszereink fenntartásához – jegyezte meg a 24.hu.
(Forrás: 24.hu)