A halfogásra specializálódott halászsasról készült látványos videón jól látható, miként készült a madár a zsákmányának elfogyasztására.
Ahogy a neve is jelzi, a halászsas a halfogásban a legjobb
A szegedi Fehér-tó ideális pihenő- és táplálkozóhely a hazánkon most átvonuló halászsasoknak, évek óta több is megfigyelhető itt áprilisban – írja közösségi oldalán a Kiskunsági Nemzeti Park. A Facebookra feltöltött videójukon egy, a zsákmánya elfogyasztására készülő példány látható, melyet a napokban kapott lencsevégre a nemzeti park egyik munkatársa.
Puskás József elmondása szerint a videó készítésének időpontjában két példány is látható volt egymáshoz közel. Emlékszik azonban olyan esetre is, amikor egyszerre tizenkettő tartózkodott a halastó-rendszeren.
A halászasasról
A halászsas halfogásra specializálódott. Színezete is ezt a célt szolgálja, alulról nagyrészt fehérnek látszik, így a víz felett repülve kevésbé veszik észre a halak.
Hosszú, kampós, több kisebb tüskével is ellátott karmai tökéletesek a sikamlós haltest megragadásához.
A víz felett csapongva keresi zsákmányát, majd összehúzott szárnyakkal, előrenyújtott lábakkal a vízbe zuhanva markolja meg és emeli ki a vízből. Sikeres fogás után a halat a haladás irányába fordítja, hogy a légellenállás minél kisebb legyen. Majd felül vele egy alkalmas tépőhelyre, ahol kevésbé kell tartania más ragadozóktól.
Közepes méretű, így a rétisas és a nagyobb sirályok gyakran megpróbálják elvenni tőle a prédáját.
A halászsas költése hazánkban nem bizonyított. A nemzeti park tájékoztatása szerint a telelésből érkező átvonulók tőlünk északabbra fészkelnek Skandináviában, a balti államokban, Németország északkeleti és Lengyelország északi részén.
Lelépő – Magyar Állatvédelem