Image default

Sikeres költéshez segítették természetvédelmi őreink a fokozottan védett hamvas rétihéja párt

Sikeres költéshez segítették természetvédelmi őreink a fokozottan védett hamvas rétihéja párt. Az Őrségi Nemzeti Park munkatársai hónapokon keresztül felügyelték a biztonságos költést és a kis fióka cseperedését!

Idén is sikeres költéshez segítettünk egy hamvas rétihéja párt – osztotta meg nagy örömmel közösségi oldalán az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság. 

Mint írták, a földön fészkelő, fokozottan védett ragadozómadár korábban felderített vasi előfordulásaihoz képest új területről, Nárai határából kapták a hírt május végén, hogy terepmadarász barátuk párban mozgó példányokat figyelt meg. A madarak viselkedése alapján sejthető volt, hogy költésben lévő egyedekről van szó, ezért természetvédelmi őreik intenzíven figyelni kezdték a környéket.

A hamvas rétihéja költőhelyének felderítése nem könnyű feladat, mert az első időszakában a tojó nagyon sokat ül a fészekben, naponta mindössze néhány alkalommal hagyja el azt és akkor is csak percekre. Ugyanakkor a magas fűben vagy a gabonatábla mélyén megbújó tojásokat vagy fiókákat megsemmisíti a gyanútlanul arra mozgó mezőgazdasági munkagép, ezért a költőhely elhelyezkedésének pontos behatárolása, majd védelme kiemelt természetvédelmi feladat.

A nárai helyszínen jó néhány óra türelmes várakozást követően sikerült megfigyelni a gabonából felreppenő tojót, majd a “szemre” megbecsült helyet drón bevetésével pontosították (piros kör a képen).

Gépmadaruk három tojást örökített meg a fészekben, ezzel sikerült bizonyítani a folyamatban lévő fészkelést.

A gazdák is segítőkészek voltak!

A védelmi munka következő lépéseként kijelölték a fészkelőhely körül egy nagyjából 1,5 hektáros, érintetlenül hagyandó zónát a költés zavartalansága érdekében. A madarak továbbra is rendszeresen mutatkoztak a területen. Így egy hónappal később, július közepén – először és utoljára – meglátogatták a fészket, ahol egy még pelyhes, de már tollasodó fiókát találtak. A fiatal rétihéját ornitológiai jelölőgyűrűvel látták el. Majd kerítést építettek a fészek köré a szőrmés ragadozók távol tartása érdekében, illetve új, kisebb védőzónát jelöltek ki a gabonában. Megkezdődhetett a tábla aratása, amin természetvédelmi őreik is jelen voltak annak érdekében, hogy iránymutatásaikkal segítsék a munkagépek kezelőit a megőrzendő terület környezetében, illetve figyeljék a madarak viselkedését.

Szerencsére minden jól alakult. Eredményesnek bizonyultak az aktív védelmi intézkedéseik és augusztus első napjaitól már a fiatal madár első szárnypróbálgatásaiban gyönyörködhettek. Ezúton is köszönik az érintett gazdálkodó példás együttműködését! – tették hozzá hálásan.

(Forrás: Őrségi Nemzeti Park)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Fészekből kipottyant vörös vércse fiókák kaptak új esélyt az életre

magyarallatvedo

Megszületett az idei első bölényborjú az Őrségi Nemzeti Parkban

Erik

Újabb 20 hektár legelőt kaptak az őrségi bölények – VIDEÓVAL

magyarallatvedo