Image default

Harry hercegék a “Halálgyárból” fogadtak örökbe egy 7 éves kutyát

Kevesebb mint két hónap alatt Mamma Mia a beagle, királyi családtaggá vált. Megváltozott élete júliusban kezdődött, amikor az amerikai szövetségi hatóságok 4000 másik beagle-lel együtt kimentették őt a virginiai Envigo tenyésztő- és kutatóüzem túlzsúfolt és egészségtelen körülményei közül.

Új otthona egy Montecitóban található, kiterjedt birtok, ahol a 7 éves kutya egy 7 hektáros birtokon kószálhat majd.  Új gazdái? Sussex hercege és hercegnéje.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]”A hercegné személyesen hívott fel”[/perfectpullquote]

– mondta Shannon Keith, egy állatjogi ügyvéd, aki a Beagle Freedom Projectet vezeti. Keith elmondta, hogy először nem is tudta, ki volt az a “VIP adományozó”, aki érdeklődött a beagle örökbefogadása iránt.

Szia Shannon, itt Meghan

“Felhívott a mobilomon, hívószám-azonosító nélkül, és azt mondta: “Szia Shannon, itt Meghan” – mondta Keith, akinek nonprofit szervezete beagleket és más kutyákat, valamint macskákat, sertéseket, lovakat, nyulakat, kecskéket és juhokat ment, amelyek többségét laboratóriumi vizsgálatokra használták. “30 percig beszélgettünk, és arra gondoltam: “Ez Megan Fox?””.

De Meghan, Sussex hercegnéje és férje, Harry herceg volt az, aki ebben a hónapban munkaidő után látogatást tett a szerény San Fernando Valley-i Hartsook Street-i házban.

A királyi pár szóvivője megerősítette a látogatást a The Timesnak; az örökbefogadást egyikük sem kommentálta. A fotósok nélkül zajló eseményen két biztonsági őr csatlakozott Meghanhoz és Harryhez, akik egy szőrös családtagot kerestek.

Mia és kölykei
Mia és kölykei

A hátsó udvaron játszottak Miával, akit nyolc újszülött kiskutyájával együtt Marylandből, ahová a virginiai mentés után vitték a kutyákat, Valley Village-be szállítottak. De ők nem akartak kiskutyát.

“A hercegnő átölelte Miát, és azt mondta: “Örökbe fogadjuk” – mondta Keith. “Azt mondta: ‘Nem, nem akarunk karácsonyi kiskutyát… Olyanokat akarunk, amelyeken tudunk segíteni, akik idősebbek”.

Meghannek évek óta van egy mentett beagle-je, és amikor meglátta az Envigo leállításáról szóló történetet, részt akart venni benne – mondta a szóvivője a The Timesnak. Tudta, hogy a kölyökkutyáknak általában könnyebb otthont találni, és segíteni akart az egyik idősebb, sérülékenyebb kutyuson.

Menekülés a borzalmak házából

Mia élete véget ért az Envigo üzemben, amelyet az Igazságügyi Minisztérium a borzalmak házaként jellemzett. A szövetségi bíróságon a vállalat ellen májusban benyújtott perben a hatóságok azt állítják, hogy az ott dolgozók rendszeresen megsértették az állatjóléti törvényt, vagy elaltatták vagy csak hagyták elpusztulni a kutyákat.

A 2021-ben és 2022-ben a létesítményt többször is meglátogató nyomozók rémálomszerű körülményeket találtak, többek között súlyos és kezeletlen egészségügyi problémákkal küzdő, nem elegendő élelemmel rendelkező és mocskos körülmények között tartott beagle-ket. A kutyák néha penészes ételt kaptak, és két alkalommal az ellenőrök élő kukacokat találtak az ételükben – állítják az ügyészek.

Néhány állatot úgy altattak el, hogy nem kaptak érzéstelenítést, és az ellenőrök szerint több száz állatot találtak holtan a létesítményben. Az elaltatott kutyákon kívül a nyomozók kiderítették, hogy hét hónap alatt 300 kutyus pusztult el az üzemben “ismeretlen okokból”.

Ők mind a halálgyárból menekültek meg

Az Envigo, az orvosi kutatásokhoz használt kutyák második legnagyobb “gyártója”, az Egyesült Államokban az orvosi és gyógyszerkutatásban használt beagle-ek nagyjából 25%-át tenyészti. 2021 novemberében az Inotiv – egy szintén vizsgálat alá vont állatkísérleti cég – által megvásárolt vállalat nem tagadta az állatjóléti törvény be nem tartásával kapcsolatos vádakat.

“Valójában nagyon kevés olyan dolog van, ami ebben az ügyben vita tárgyát képezné” – mondták az Envigo ügyvédei a bírósági dokumentumokban, hozzátéve, hogy a tisztviselők az elmúlt évben dollármilliókat költöttek a létesítmény javítására. Az Envigo anyavállalata, az Inotiv azt mondta, hogy 1200 új alumínium ajtót szerelt fel, korszerűsítette és bezárta a padlóhézagokat, és hűtőtornyokat telepített az épületekbe.

Keith azonban azt mondta, hogy a létesítményben végrehajtott minden fejlesztés ellenére a beagle-ket még mindig bántalmazzák.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]”Alapvetően ez egy tenyészbörtön”[/perfectpullquote]

– mondta a virginiai üzemről. “A problémákat nemhogy nem javították ki, miután az ellenőrök elmentek, de még rosszabbak is lettek”.

A kereset benyújtása után az Envigo beleegyezett abba, hogy 4000 beagle-t kiengednek az üzemből, és leállítják a működést. A szövetségi kormány és a vállalat megállapodott abban, hogy a kutyákat az Egyesült Államok Humane Society of the United States nevű szervezetének adják át.

LA Times – Magyar Állatvédelem