Hatalmasat nőttek a nyíregyházi leopárd hármasikerek! A kicsik még nyár elején születtek és nagyszerűen érzik magukat az állatkertben.
Nemrégen számoltunk be róla, hogy – mindenki nagy örömére – észak-kínai leopárd kölykök születtek a Nyíregyházi Állatparkban.
Szeptember közepén pedig az akkor három hónapos kicsik már előmerészkedtek és a látogatók is megcsodálhatták őket a kifutón.
Mint beszámoltunk róla, korábban a Nyíregyházi Állatparkba érkezett egy 7 éves hím leopárd Németországból és egy 3 éves nőstény Franciaországból az Európai Fajmegőrzési Program keretében. A szülőpár pedig rekord gyorsasággal alapított családot, ugyanis mindössze 1 éve alkot párt a két nagymacska.
A három kölykük 102 napnyi vemhesség után jött a világra. Az 1 hím ivarú és 2 nőstény kölyök igazi ritkaság, hiszen:
„AZ EGÉSZ VILÁGON ÖSSZESEN 54 EGYED ÉL EBBŐL AZ ALFAJBÓL ÁLLATKERTEKBEN.”
A leopárd kölykök életük első heteiben elsősorban az állatházban voltak, de napról napra egyre bátrabbak és most már előszeretettel tartózkodnak a kifutójukban is a látogatók szerencséjére – közölte örömmel akkor az Állatpark. Most pedig, pár hét elteltével újabb csodás fotókkal örvendeztettek meg bennünket!
Az észak-kínai leopárdból természetes élőhelyén (az orosz Távol-Keleten és Kína északi részén)
„ÖTSZÁZNÁL IS KEVESEBB EGYED ÉL A TERMÉSZETBEN”,
ezért is fontos, hogy zárt tartási körülmények között szaporítsák őket.
Az észak-kínai leopárd a legnagyobb termetű alfaj a leopárdok között, a kifejlett példányok testhossza 140–160, marmagassága 80–90 centiméter, tömege 32–90 kilogramm. Mint általában a nagymacskák, magányos életmódú állatok, ahol csak a párzási időszakban találkozik a hím a nősténnyel. A sikeres „randevú” után a nőstény egyedül neveli kölykeit.
Súlyosan veszélyeztetett ez a gyönyörű nagymacska!
Az észak-kínai leopárd súlyosan veszélyeztetett, hiszen mára már csak nagyjából 2500 példánya él a vadonban. A távol-keleti párducokat elsősorban az élőhelyük feldarabolódása és elvesztése veszélyezteti, de komoly problémát jelent az orvvadászat is. Elsősorban a háziállatok védelmében, illetve a bundájáért, a tradicionális gyógyászatban felhasznált szerveiért vadásszák.
Az észak-kínai leopárd ritkának számít az állatkertekben, ezért egy-egy kölyök születése egész Európában ritkaságszámba megy. A fajmegmentési program legnagyobb kihívását az jelenti, hogy kevés őstől származnak az állatok, így nagy a beltenyésztettség kialakulásának a veszélye. Ilyen esetekben fontos, hogy időnként új vérvonal kerüljön az állatkerti állományba. Ezt nyilvánvalóan nem vadbefogással érik el, hanem más okok (pl. háziállatra vagy emberre való veszély) miatt befogott állatok kerülhetnek időnként az állatkertekbe.
(Forrás: Nyíregyházi Állatpark, Fotó: Balla Nóra)
Magyar Állatvédelem