A Nemzetközi Csillagászati Unió idén harmadszor hirdette meg a naprendszeren kívüli bolygók és csillagok nevének kiválasztására szolgáló nemzetközi pályázatot. Az idei versenyen több mint 8800 hivatásos és amatőr csillagász adta be javaslatát. Összesen 603 pályázat érkezett 91 országból, köztük Magyarországról is. A magyar javaslatot a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont exobolygó kutatói, valamint a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagászai és amatőrcsillagászok képviselték – áll az MTI közleményében.
A magyar szakemberek a nemzeti identitást és kultúrát megtestesítő kutyafajták nevezésével kívántak tisztelegni. A névadási javaslat középpontjában a Komondor és a Puli, a két híres hungarikum kutyafajta állt. Ezek az egyedülálló fajták fontos szerepet töltenek be a magyar nép hagyományaiban és történelmében.
A Nemzetközi Csillagászati Unió elfogadta a magyar javaslatot, így a HAT P-12 csillagot és a HAT-P-12 B bolygót nevezték el Komondornak és Pulinak.
Ez az elismerés mérföldkő a magyar tudományos közösség és az ország büszke kutyabarátai számára. A Komondor és a Puli nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is ismert és népszerű fajták. Így a névadás hozzájárul a magyar kultúra és állatvilág népszerűsítéséhez is.
A jövőben további felfedezésekre is számíthatunk az exobolygók területén, és ha újabb bolygók kerülnek elő, lehet, hogy azok is kaphatnak majd hungarikum kutyafajták neveit. Magyarországnak összesen kilenc hivatalosan elismert hungarikum kutyafajtája van, így még sok lehetőség lehet a további névadásra. Ez az egyedülálló kezdeményezés erősíti a kulturális és tudományos együttműködést, és kiemeli a magyar kultúra gazdagságát és sokszínűségét a nemzetközi színtéren.
A Komondor és a Puli neveinek köszönhetően a magyar kutyafajták mostantól nem csak a Földön, hanem egy távoli Naprendszeren kívüli planétán és annak csillagán is tiszteletüket fejezik ki. Ez a különleges megtiszteltetés bizonyítja, hogy a magyar kultúra és tudomány egyaránt jelentős hozzájárulást tesz a világ tudásához és felfedezéseihez.
Fotó: Freepik