Image default

Így képzik ki a kutatómentő kutyákat

A kutyák döntő szerepet játszanak a katasztrófaelhárításban, amint azt a közelmúltban a törökországi földrengést követő kereső- és mentőakciók során láthattuk. Ezek a négylábú hősök sokkal gyorsabban tudnak mászni, ásni és futni, mint a legjobb emberi mentők – és a szaglásuk 100 000-szer erősebb.

De hogyan lehet kiképezni és csiszolni ezeknek a szuperkutyáknak a képességeit?

Mentőkutya kiképzése

Egy mentőkutya kiképzése nem könnyű feladat. Athén Aspropyrgos külvárosában található 1. Katasztrófavédelmi Különleges Egységnél (EMAK) tett látogatásakor az Euronews találkozott Argóval, egy gyönyörű arany labradorral, aki életmentő képességekkel rendelkezik.

A kutya kiképzése attól a pillanattól kezdődik, hogy a kiképzők hazaviszik a kiskutyát, és beillesztik a családjukba.

A napi rutinjuk szimulált körülmények között történő kiképzésből áll, játékkal és jutalmazással kombinálva. A kiképzés a kutya életében minden fontos dolgot az emberi társak köré összpontosít. Ez megszilárdítja a kutya és a kiképző közötti erős köteléket.

„A napi rutinjuk reggeli edzéssel kezdődik, amit pihenés követ, majd délutáni edzés vagy más engedelmességi tevékenység és újabb pihenés” – magyarázza Gregory Leonidou, az 1. EMAK tűzoltó főnöke.

„A kötődés rendkívül fontos, mert a kettejük közötti kapcsolat sok szakaszon megy keresztül. Különösen akkor, amikor valódi mentőakcióban vagyunk, és nem kiképzésen, a kutyának meg kell értenie, hogy bár a kiképzés nem pihenés, de egy nap a kiképzésről szól, és hogy másképp kell viselkednie, amikor küldetésen van” – teszi hozzá Gregory.

Mennyire értékesek a mentőkutyák katasztrófa idején?

A csapdába esett emberek felkutatására irányuló küldetések során a kutyák a keresési erőfeszítések 70 százalékát, az emberi mentők pedig 30 százalékát végzik.

A mentési misszióban létfontosságúak. Néhányan úgy jellemezték Argót, a golden labradort az athéni 1. EMAK-nál, mint az őrangyalukat. Nem könnyű munka – de a kutya túlélési ösztönei általában megvédik, magyarázza Gregory.

„Attól a pillanattól kezdve, hogy a kutya veszélyes környezetbe kerül, az épületet az illetékes hatóságok ellenőrizték, hogy tovább tudjunk lépni. De sosem lehet tudni, mi történhet egy utórengésből, egy rejtett pontról, amelyet esetleg nem ellenőriztek, vagy amelyhez csak a kutyák férnek hozzá” – mondja.

„Mindig fennáll a veszély. Természetesen a kutyának van félelemérzete, de amíg lehetőséget kap arra, hogy elkerüljön bizonyos helyzeteket, a túlélési ösztönei megvédik”.

Ebben a videóban pedig Argót mutatjuk akcióban.

Euronews – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

King és csapata ismét bizonyított: megtalálták a Tiszába fulladt férfit

Viki