Svandís Svavarsdóttir élelmezési és halászati miniszter azzal indokolta a lépést, hogy kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a tengeri emlősök vadászata összeegyeztethető-e az állatjóléttel. Az izlandi állategészségügyi hatóság vizsgálati jelentése szerint az állatok leölése a tavalyi szezonban az engedélyezettnél hosszabb ideig tartott.
A szakértői testület véleménye szerint a nagy bálnák vadászatában a módszerek megváltoztatásával, a követelmények szigorításával, az alkalmazott eszközök és a gyakorlat szigorúbb felügyeletével „magasabb szinten biztosítani lehet az állatok védelmét”.
A minisztérium részletes és szigorú rendeletet fog kibocsátani az alkalmazható felszerelésekre és a vadászati gyakorlat felügyeletére vonatkozóan.
„A bejelentés értelmében az izlandi bálnavadászok péntektől megkezdhetik az állatok vadászatát. A tengeri emlősök vadászatára vonatkozó engedély az év végéig érvényes.”
Állatvédő szervezetek felemelték a hangjukat a bálnavadászat ismételt engedélyezése ellen Izlandon. „Mélységesen csalódottak vagyunk az izlandi kormány azon döntése miatt, hogy az ideiglenes leállítás után ismét engedélyezi a bálnavadászatot” – mondta Astrid Fuchs, a WDC bálna- és delfinvédő szervezet munkatársa. „A bálnavadászat soha nem lehet humánus. Addig fogunk küzdeni, amíg a kegyetlen öldöklésnek véget nem vetünk” – mondta.
Feröer is tovább mészárol
Május óta több mint 500 delfint mészárolt le a Dán Királysághoz tartozó, atlanti-óceáni Feröer-szigetek.
A mindössze 53 ezer fős népességgel rendelkező szigeteken tradíciónak számít a delfin- és bálnavadászat. Ezt bizonyítja, hogy külön neve is van: a hagyományt grindadrápnak vagy grindnek nevezik. Minden nyáron a vadászok fél körben halászhajóikkal először körbeveszik a delfinrajokat (többnyire gömbölyűfejű delfin a zsákmányuk). Ezután egy öböl partja felé kezdik terelni a rémült állatokat, ahol aztán a várakozó parti halászok késekkel lemészárolják őket.
Az eseményről és a vérben úszó öbölről készült fotók minden évben bejárják a világsajtót. Nem meglepő, hogy nemcsak állatvédelmi szervezetek tiltakoznak, hanem jóérzésű átlagemberek tömegei is barbárnak tartják a delfinek mészárlását.
A környezetvédelemmel foglalkozó ikonikus civil szervezetnek, a Sea Shepherd-nek 2014-ben már sikerült megakadályoznia hajóival egy vadászatot. Feröer-szigetek lakossága továbbra is támogatja a delfinvadászatot. A civil szervezeteket, illetve a médiát pedig azzal vádolják, hogy a helyi kultúrát és tradíciót nem tisztelik. Hivatkoznak ebben arra, hogy évszázadok óta fontos tápláléka a delfin- és bálnahús a lakosságnak.
2022-ben a kormány valamelyest korlátozta a levadászható delfinek számát. De csak azután, hogy szokatlanul nagy számban öltek le egy alkalommal delfineket: az 1400 állat levadászását még a Feröer szigetekiek is soknak találták.
Korábbi cikkünket a Japán bálnavadászattal kapcsolatban itt tudja elolvasni.
(Forrás: MTI/Hirado, Fotó: Halldor Kolbeins/AFP/Getty Images, AP)
Magyar Állatvédelem