Image default

Kiderült, hány állatot kellett az elmúlt években a jégpáncélról lementeniük a tűzoltóknak

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebook oldalán adott tájékoztatást arról, hogy az elmúlt négy évben kiket, illetve miket mentettek a tűzoltók a jégről.

A statisztikai adataik szerint 2020-ban két kutya és egy jégbe fagyott hattyút mentettek meg a tűzoltók. 2021-ben két embert, hat kutyát, két őzt, egy rókát, két kacsát és hat hattyút kellett kimenteniük hol a jégről, hol a jégből, hol az alól. A 2022-es év ennél egy fokkal nyugalmasabb volt, ám ekkor is egy ember, két kutya és egy őz került bajba. A 2023-as évben szerencsére csak egy kutyát és egy szarvas került a jég fogságába.

A tűzoltók elkészítettek egy kisokost is annak érdekében, hogy mindenki tisztában legyen a jég okozta veszélyekkel és azzal, mit szükséges tenni, ha bajbajutottat lát vagy éppen ő került életveszélyes helyzetbe.

Pontokba szedve mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

1. 10-12 centis jég a tuti, ehhez több napon keresztül kell -10 fokos hőmérséklet. Onnan tudod, hogy ilyen hideg van, hogy életedben először örülsz, amikor beérsz a munkahelyedre.

2. Csak a táblával kijelölt területen szabad a jégre menni! A „Tilos a jégre menni!” feliratot tartalmazó tábla nem számít kijelölésnek! Magyarországon minden vízfelületnek van egy kezelője: ez lehet az önkormányzat, vagy egy horgásztársaság. Ezek feladata, hogy megmérjék a jég vastagságát és megfelelő vastagság esetén kijelöljék a sportolásra alkalmas jégfelületet.

3. Ha egyedül akarsz lenni, menj inkább moziba. Ott csak az ülés szakadhat le alattad.

4. Ne ess rá fenékkel a telefonodra (mert ugye van nálad?), bár jobb, ha az törik be, mint a jég. Ha mégis a jég törne, telefonálj.

5. Az is jó, ha tudod, hol vagy. A „valahol a város szélén, a nádasnál” helymegjelölés nem pontos.

6. Ha bereped, beszakad, és te még fölötte vagy, hasalj le, kússz, legyél fóka, vagy gyík, vagy képzeld magad valamilyen elegáns csúszómászónak, így evickélj a part felé. Ne kapálózz, ne szaladj, csak hasalj, haladj és lélegezz.

7. Ha elmerülsz… nos… Keresd a fényt, és a fény felé haladj. Fölötted lesz, és megtalálod!

8. Ha segíteni akarsz a társadon: látod, hogy csinálták a fiúk? Nagyobb ág, deszka, széles felületű holmi, összekötözött, odadobott sál segíthet, amennyiben te is fekszel, hasalsz, nem mész a leszakadt jég szélére, és meg tudod őrizni a hidegvéredet. Hideg az lesz, te csak lélegezz…

9. Ha kimentetted, lassulj le. Meleg hely, száraz ruha és LASSÚ felmelegítés a hasznos. Langyos víz, kíméletes bánásmód. TILOS a forró víz, zuhany, ital!

10. A 112-es számon a mentőszolgálat diszpécsere pontosan el fogja mondani, mit csinálj.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Hősies állatmentés Baranyában: Egy parányi cica menekült meg a tűzoltóknak hála

Eszti_mav

Tisza közepéről mentették ki Sziszit a kimerült, fuldokló kutyust

magyarallatvedo

Kimentették a cápahálóba szorult bálnát

magyarallatvedo