Image default

Átestek az első orvosi vizsgálaton Kátya, az Ukrajnából mentett selyemmajom ikrei

Átestek az első orvosi vizsgálaton Kátya, az Ukrajnából mentett selyemmajom ikrei! A kicsik kiválóan érzik magukat az állatkertben!

Nemrégiben számolt be portálunk az örömhírről, hogy imádnivaló ikrei születtek Kátyának, az első Ukrajnából mentett nyíregyházi állatnak!

A Nyíregyházi Állatkert közöségi oldalán tájékoztatott, hogy az ikrek 4 hónaposak lettek, így átestek életük első állatorvosi vizsgálatán. A vizsgálaton az egyedi azonosító behelyezése mellett ivarmeghatározás is történt.

Kátya, a fehérpamacsos selyemmajom (Callithrix jacchus) 2022 márciusában érkezett egy Kijev mellől menekülő családtól az állatparkba – írja közösségi oldalán a Nyíregyházi Állatkert.

A mindösszesen 14 cm-es, 200 grammos állatot folyamatos megfigyelés alatt tartották a park szakemberei és mivel kiváló egészségi állapotban volt, 2022 tavaszán megkezdték a pár keresést a számára. Végül Overloonban találtak egy vele hasonló korú 5 éves hím egyedet. A két állat összeszoktatása több lépésben zajlott, hiszen Kátya korábban fajtárssal nem találkozott. A majmocskák összeismertetése sikeres volt, hiszen 2022 júliusa óta elválaszthatatlanok egymástól és idén ősszel családot alapítottak, Kátyának ikrei születtek!

Mint beszámoltunk róla, az ikerpár 5 hónapnyi vemhesség után jött a napvilágra és leginkább szüleik hátán csimpaszkodva töltötték mindennapjaikat.

A vadonban az erdőirtások miatt élőhelye egyre zsugorodik

A fehérpamacsos selyemmajom szürke szőrzetén fehér fülpamacsot visel. A nappal nagy részében aktív, az éjszakát védett odúban vagy a sűrű lomb között tölti. 2-13 főből álló családi csoportban él. A csapatban gyakran két szaporodó nőstény is van, akik többnyire anya és lánya. Korábban szigorúan monogámnak hitték őket, de sokszor több felnőtt hím is van a csoportban, melyek mindegyike párosodik a nősténnyel. A kölykök nevelésében a szülőkön kívül az idősebb utódok is segítenek. A szoptatáson kívül többnyire a hím állat és az idősebb testvérek hordozzák magukon a kölyköket, az anya csak a szoptatás idejére veszi át őket. Másfél évesen válnak ivaréretté.

Számos hangjelzése és arckifejezése van, amelyet az egymással való kommunikáláshoz használ. Mellkasán és ivarszervei környékén illatmirigyek vannak, amelyekkel élőhelyük tereptárgyait jelöli. Éles karmai segítségével a fákon gyorsan, akár függőlegesen is tud közlekedni. Különféle ragadozó emlősök, madarak és kígyók vadásznak rá. Állománya még stabil, de az erdőirtások miatt élőhelye egyre zsugorodik – jellemzi őket oldalán a Miskolc Zoo.

(Forrás és fotók: Nyíregyházi Állatpark Facebook)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Tündéri selyemmajmok születtek a Szegedi Vadasparkban!

Erik

Hatalmasat nőttek Kátya, az Ukrajából mentett selyemmajom ikrei!

Erik

Elképesztően aranyos fehérfejű selyemmajmok születtek Szegeden

Marci