Image default

Két és fél kilós ékszerteknőst fogtak be a Tiszán!

Két és fél kilós ékszerteknőst fogtak be a Tiszán! A hatalmasra nőtt idegenhonos teknőst a Jászberényi Állatkertbe szállították át. 

A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület közösségi oldalán osztotta meg,  hogy egy csaknem két és fél kilós vörösfülű ékszerteknőst fogtak be.

“Tegnap a Tisza szajoli szakaszán az egyik élvefogó csapdánkkal megfogtuk az első idegenhonos, invazív EU tiltólistás teknőst (vörösfülű ékszerteknős)” – írák a Facebook-bejegyzésükben néhány napja.

A nőstény példány igen méretesre nőtt, 2,48 kilogramm tömegű, és 27 centiméteres páncél-hosszal, valamint 48 centiméteres kerülettel rendelkezik.

Az egyesület arról is beszámolt, hogy állami megbízásra átszállították az állatot a Jászberényi Állatkertbe, ahol kéthetes karantént követően csatlakozhat fajtársaihoz. Egyedi chipet is kapni fog, és nyilvántartott állat lesz belőle, valamint a továbbiakban nem zavarja majd az őshonos állatokat.

Hazai vizeink élővilágára veszélyes, idegenhonos teknősök begyűjtését kezdték meg nemrég a Közép-Tisza szolnoki szakaszán!

A horgászokat a szövetség külön felszólította, ne nyúljanak a csapdákhoz és a benne lévő egyedekhez.

Mint korábban már beszámoltunk róla, egyre több esetben kerülnek hazai természetes vizekbe ,legtöbbször  felelőtlen állattartók által szabadon engedett teknősfélék – írta a Halazin.  Hajdú Tamás, a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület elnöke több helyen megosztotta közösségi felületen írt bejegyzését, melyben az ilyen egyedek becsapdázásáról tájékoztatja a lakosságot, többek közt a horgászokat is.

“Sziasztok! 
Július elsejével kezdődően egyesületünk megkezdte a Közép-Tisza szolnoki szakaszán az idegenhonos teknősök élvefogó csapdázását. Eszközeinkkel az említett szakaszokon találkozhattok, kérünk benneteket, hogy ne közelítsétek meg és ne nyúljatok a csapdákhoz, illetve a benne lévő fogott egyedekhez! 
A Mississippi tarajos teknős számos betegség és kórokozók hordozója, emelett veszélyezteti őshonos mocsári teknősünk szaporodását, előszeretettel pusztítja a süllő fészkek ikráit, ivadékait!! Mindannyiunk közös érdeke, hogy sikerrel végezhessük munkánkat, megszabadítva szeretett folyónkat egy újabb betolakodótól.
Teknőscsapda
Naponta ellenőrizzük a csapdákat, de figyelemmel követi a Nemzet Park, a vízi rendészet és egyesületünk tagjai is! 
Együttműködéseteket köszönjük!! 
Hajdú Tamás MSZTE elnök”  – olvashatjuk Facebook bejegyzésében

(Forrás: Facebook, Hajdu Tamás, Borítókép illusztráció : https://www.wansteadwildlife.org.uk/)

Nemrég a Balatonból is egy nem odavaló, veszélyes teknősfélét fogott ki egy horgász

Épp snecit akart fogni a horgász, amikor egy veszélyes aligátorteknős akadt a kishalas hálójába a Balatonnál. Balatonőszöd és Balatonszárszó között bukkant fel egy csalihalas hálóban.

Nagyobb korában az emberre is veszélyes, harapós teknőst emelt ki a napokban Balatonőszöd és Balatonszárszó között egy idősebb horgász – közölte az Időkép. Éppen a Balatont és a közeli tavat összekötő vizesárokból próbált kishalas hálójával sneciket fogni az esti pecázáshoz, amikor a hálójában egy nagyjából

20 CENTI PÁNCÉLHOSSZÚ ALIGÁTORTEKNŐST PILLANTOTT MEG.

Egy kifejlett hím példány akár 70-80 cm hosszúra is megnőhet és nagyobb állatokat is elejthet – mondta el az Időkép megkeresésésére Pécsi Tibor, a kőröshegyi Teknős Park tulajdonosa és vezetője, aki az állatot elhelyezte a már meglévő hét példány mellé. A Teknős Parkban egyébként egy webkameránk is működik, ahol nyomon követhetik a teknősök életét.

Mint írták, az aligátorteknős egyébként az USA nagy részén és Kanada területén fordul elő. Kína, Tajvan és Japán területére betelepítették. A felelőtlenül szabadon engedett terráriumi példányok Európa szerte, így hazánkban is felbukkannak időnként. Meglehetősen nagy tűrőképességű fajról van szó. Ezért a szándékosan betelepített vagy tudatlanságból szabadon engedett példányai idővel hatalmas károkat okozhatnak a helyi ökoszisztémákban.

Pénteken egyébként Balatonfűzfőről kapott egy telefont, hogy egy nagyjából 20-25 centi páncélhosszal rendelkező, vörösfülű ékszerteknőst fogtak el. De ő sajnos később megszökött. Ez a fajta teknős szintén veszélyes a környezetére, mert védett állatokat, védett növényeket fogyaszt (fiatalon ragadozó, később növényevésre tér át).

Nagyon fontos, hogyha bárki olyan teknőssel találkozik, amely nem őshonos, netán ráun az otthoni tartására, semmiképp se engedje szabadon, hanem nyugodtan keresse fel Pécsi Tibort, a Teknős Park ugyanis befogadja és gondozza ezeket a példányokat – a szabadban kószálva viszont komoly problémákat okozhatnak – jegyezte meg az Időkép.

(Forrás: Halazin, Időkép, Borítókép: Szilágyi István Forrás: MTI/MTVA- illusztráció)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Megint egy felelőtlen állattartó: mississipi tarajosteknős került elő Szolnokon a Tiszából

Erik

Halak ívását szerette volna filmre venni, helyette elvadult ékszerteknősökkel találkozott az édesvízi búvár

Erik