Image default

Kijárási tilalmat kapnak a macskák?

Egy frissen közzétett jelentés megállapította, hogy évente országosan 323 millió állattal, köztük madarakkal végeznek a macskák, mivel a gazdik nagy többsége hagyja szabadon kószálni kedvencét. A szám 34 százalékkal magasabb a 2020-as vizsgálat során mért 241 milliónál. Mindez Ausztráliában történik.

A vadon élő állatok halálának ugrásszerű növekedését a kutatók a koronavírus-járvány idején tapasztalt megnövekedett kisállattartási kedvre vezetik vissza.

Ennek következtében a macskák száma a kontinensen 5,3 millióra ugrott.

A tanulmány szerzői úgy ítélik meg, hogy a kérdéssel, a felelős állattartás jogi kereteinek megteremtésével a törvényhozóknak is foglalkozniuk kell. Mi több, közleményükben megfontolásra ajánlják

a macskák számára a napi 24 órás kijárási tilalom bevezetését.

Az ausztrál főváros térségében (ACT) például jogszabály írja elő a macskák szabad mozgásának korlátozását, Victoria államban pedig a helyi önkormányzatok fele adott ki valamilyen korlátozó rendelkezést. Más államokban eddig a törvényhozási korlátozások nem tettek lehetővé hasonló szabályozást.

KAPCSOLÓDÓ:

Elsírta magát a 25 éves macska, amikor két év kóborlás után tért haza

Magyarországon az 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény egyértelműen fogalmaz a “kijárós” macskákkal kapcsolatban: 5. § (1) * Az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról. Erről egy szakmai podcast is készült.

A kutatásban részt vett egyik szervezet, az Invazív Fajok Tanácsa szerint, ha csak Sydney térségében

bevezetnék a macskák napi teljes kijárási tilalmát, máris mintegy 66 millió őshonos állatot menthetnének meg évente.

A másik, Birdlife Australia nevű szervezet képviselője pedig megállapította, hogy “bár a macskák természetét nem tudjuk megváltoztatni”, a gazdáikat érdemes lehet alternatív javaslatokkal támogatni.

A három kutatóintézet által közösen készített, a weboldalon közzétett beszámoló szerzői a gazdik nagyobb felelősségére hívtak fel, mivel a macskatartók 71 százaléka hagyja szabadon lófrálni állatát.

Az ausztrál háztartásoknak körülbelül az egyharmadában tartanak kisállatot és ezek felében legalább kettő vagy annál több is van.

Évente e macskák mindegyike átlagosan 110 őshonos állatot öl meg barangolásai, alkalmi vadászatai során. Közülük körülbelül 40 valamilyen hüllő, 38 madár és 32 emlős.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Élő videón szúrták ki, hogy egy pingvint műanyag szemét fojtogat

magyarallatvedo

Tehenek között talált otthonra az embereket elkerülő cica

magyarallatvedo

Spanyolország döntött: hivatalosan is érző lényeknek nyilvánították az állatokat

Marci