Egy friss kísérlet rámutatott arra, hogy a kutyák többféleképpen is érzékelik azt, ha stresszes ember van a környezetükben, például az ember verejtékének és leheletének szagából.
Régóta széles körben elterjedt az a vélemény, hogy a kutyák a szaglásuk segítségével képesek érzékelni a szélsőséges érzelmeket. A belfasti Queen’s University tudósai most mindezt be is bizonyították.
Kutatások kimutatták, hogy a stressz megváltoztatja az emberi verejtékben és leheletben található vegyületeket.
Bár valószínű, hogy a kutyák a valós életben gazdájuk stresszességét különféle kontextusjelekből veszik észre, a kutatás kimutatta azt, hogy a szagok érzékelése is valószínűleg hozzájárul.
A kutatók három gézdarabot mutattak a kutatásba bevont kutyáknak: az egyik steril volt, a másikon egy stresszes embertől származó szagminta szerepelt, a harmadikon pedig ugyanattól a személytől származó szagminta volt, amit akkor vettek tőle, amikor teljesen nyugodt volt.
A kutyák 96,88 százalékban ismerték fel a stresszes szagmintákat.
Egy dolog, amit a kutatás nem fed fel, az az, hogy a kutyák éreznek-e empátiát, ha egy személy stresszes, ezt azonban minden gazdi saját maga tapasztalhatja akkor, amikor egy-egy nehéz nap után kedvence hozzábújik.
A háziállatokkal kapcsolatos hazai és nemzetközi kutatásokról a Magyar Állatvédelem is rendszeresen beszámol. Ebben a cikkünkben arról írtunk, hogy a Journal of Neuroscience nevű folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutyák szaglása és látása integrálódik, itt pedig arról a magyar kutatásról számoltunk be, ami igazolta, hogy a kutya gazdához való kötődése az anyag-gyermek kapcsolathoz hasonlít. Szintén érdekes eredményre jutott az a vizsgálat, amely arra mutatott rá, a kutyák is meggyászolják a társuk elvesztését.
magyarallatvedelem.hu