Image default

Kutyaadót vezetne be egy olasz település

Éles vitát robbantott ki Észak-Olaszországban egy új javaslat, mely szerint éjszakánként 1,50 eurós „turistaadót” kellene fizetni minden olyan kutya után, amely a Bolzano tartományba látogat. Ez azonban nem minden. A helyi kutyatartóknak ugyanis évi 100 eurót kellene befizetniük állatonként. A bevételt részben a közterületek tisztán tartására fordítanák, különösen a kutyapiszok eltakarításának költségeire.

A tervet Luis Walcher tartományi tanácsos terjesztette elő, aki szerint az intézkedés „méltányos”, mivel a takarítási költségeket jelenleg a teljes közösség viseli, pedig azok elsősorban a kutyatartókhoz kapcsolódnak. A pénzből új kutyafuttatókat is építenének, és ha a javaslatot elfogadják, akár már jövő évtől hatályba léphet.

Az állatvédő szervezetek azonban élesen tiltakoznak.

Az Aidaa nevű olasz állatvédő csoport „őrületnek” nevezte az elképzelést, és rámutatott, hogy Olaszország többi részén nem vetnek ki adót a háziállattartásra. A szervezet polgári engedetlenségi akciókat is kilátásba helyezett, amennyiben a jogszabályt elfogadják.

A mostani tervet egy tavalyi, nagy vitákat kiváltó intézkedés előzte meg: akkor DNS-mintavételre kötelezték volna a kutyákat, hogy azonosíthatóvá váljanak azok a gazdik, akik nem szedik fel kedvencük után a szennyezést. A 65 eurós mintavételi díj és az adatbázis kiépítése azonban alig néhány gazdánál talált követőkre, így a program kudarcba fulladt.

Magyar Állatvédelem, forrás: The Guardian