A kutyatartás második leggyakoribb indoka, a társaság után a mentális egészség javítása. Sokan mondják, hogy „egészségesebbnek érzik magukat” a kutyájuk miatt, és gyakran megengedik, hogy a kutya velük aludjon a hálószobában. De vajon mit jelent ez a fizikai és mentális egészségünk szempontjából, ha megosztjuk otthonunkat és ágyneműnket kedvenceinkkel?
Nem kérdés, a kutya jót tesz az egészségünknek
A kutyatartás hosszú távon összefüggésbe hozható az alacsonyabb halálozási kockázattal. Egy 2019-es szisztematikus kutatás, amely közel 70 év adatait vizsgálta, közel négy millió egyedi orvosi eset alapján kimutatta, hogy
a kutyatulajdonosoknak 24%-kal alacsonyabb volt az általános halálozási kockázata, mint azoknak, akik nem tartottak kutyát.
A kutyatartás több fizikai aktivitással is jár, ami hozzájárul a vérnyomás csökkenéséhez, és csökkenti a stroke és a szívbetegségek kockázatát. Az áttekintés szerint azok,
akik korábban szívproblémákkal küzdöttek (például szívinfarktus), és kutyával éltek együtt, 35%-kal alacsonyabb kockázattal haltak meg később, mint akiknek nem volt kutyájuk.
Egy másik brit tanulmány azt találta, hogy a felnőtt kutyatulajdonosok csaknem négyszer nagyobb valószínűséggel teljesítették a napi fizikai aktivitásra vonatkozó célokat, mint azok, akiknek nem volt kutyájuk. A kutyás háztartásokban élő gyerekek is aktívabbak voltak, és több szabad játékban vettek részt, mint azok, akik nem éltek kutyával.
A kutyák által kintről behozott szennyeződések és mikrobák erősíthetik az immunrendszert, és csökkenthetik a kisgyerekek antibiotikum-használatának gyakoriságát.
Nyilván egészségügyi kockázatok is vannak
A kutyatartás azonban bizonyos fizikai egészségügyi kockázatokat is jelenthet. Az egyik leggyakoribb probléma az allergia, mivel a kutyák nyála, vizelete és lehulló szőre allergiás reakciókat válthatnak ki, amelyek viszkető szemekkel, orrfolyással és légzési nehézségekkel járhatnak.
Egy friss metaanalízis közel két millió gyerek adatait vizsgálta, és arra jutott, hogy a kutyákkal való korai érintkezés növelheti az asztma kialakulásának kockázatát (bár nem annyira, mint a macskákkal való érintkezés). A gyerek életkora, a kutyával való kapcsolata és egyéni kockázatai is befolyásolják ezt.
Az ágymegosztás is növelheti az allergia és a bőrgomba kockázatát, és a kutyák mocorgása éjszaka zavarhatja az alvást. Ugyanakkor sok gazda biztonságérzetet nyer, ha kutyájukkal alszanak együtt, és az érzelmi előnyök ellensúlyozhatják az alvászavarokat.
A megfelelő állatorvosi ellátás és higiéniai gyakorlatok kulcsfontosságúak ezeknek a kockázatoknak a minimalizálásában.
A kutya hatása a mentális egészségünkre
Sokan tisztában vannak azzal, hogy a kutyatartás nemcsak fizikai, hanem jelentős érzelmi támogatást is nyújt. A kutyák jelenléte csökkentheti a szorongás, a depresszió és a poszttraumás stressz tüneteit. Társaságuk vigaszt nyújthat, és célt adhat azoknak, akik mentális egészségi kihívásokkal küzdenek.
A magány egyre növekvő közegészségügyi probléma, és a kutyák segíthetnek ennek enyhítésében. A kutyák könnyebbé teszik a beszélgetést idegenekkel, például a kutyafuttatóban vagy a környéken, így segítenek új barátságok kialakításában és a közösségi összetartozás érzésének növelésében.
Idősebbek számára a kutyasétáltatás értékes eszköz lehet a magány enyhítésére, mivel elősegíti a szociális érintkezést a szomszédokkal, miközben segít fenntartani a fizikai aktivitást.
Azonban a krónikus magányban szenvedők számára nehéz lehet másokkal kapcsolatba lépni séta közben. Egy ausztrál tanulmány azt írta, hogy
önmagában a kutya birtoklása is csökkentette a magány érzését, valószínűleg a kutyához fűződő kötelék erősödése miatt.
Fontos megérteni, hogy az állatok, akikkel otthonainkat megosztjuk, nem pusztán „eszközök” az emberi egészség javítására. A gazdák és a kutyák kölcsönösen előnyös kapcsolatban élhetnek, ha mindkét fél jólétét és jóllétét biztosítjuk.
Science Alert – Magyar Állatvédelem