Image default

Idén 75 éves az ország első számú kutyakiképző központja

Az idei év különleges mérföldkövet jelent a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ Gazdasági Szervek Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Főosztálya (ROKK GSZ KÁF) számára. A magyar rendőrségi kutyakiképzés központi bázisa ugyanis idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját. A dunakeszi központ hosszú és gazdag története 1948-ban kezdődött, amikor a Belügyminiszter 278.542 BM IV/b. számú rendeletével megalapította jogelődjét Budapesten.

A kezdetek: A kutyakiképzés első lépései

A magyar rendőrségi kutyakiképzés története szorosan összefonódik az ország biztonsági szerveinek fejlődésével. Az első hivatalos rendőrkutyaképzések Kispesten és Budapesten, a Hős utcában kezdődtek, míg a határőrkutyák kiképzése a dunakeszi központban vette kezdetét.

Az 1964-es év fordulópontot jelentett, amikor megalakult az egységes rendőr-határőr kutyakiképző iskola. Ez az intézkedés lehetővé tette, hogy az 1970-es évek elejére a ROKK GSZ KÁF jogelődje központi bázissá váljon, ahol a magyar fegyveres szervek kutyavezetőinek és szolgálati kutyáinak képzése folyt.

A dunakeszi központ szerepe és jelentősége

A dunakeszi központ nem csupán a magyar rendőrség és határőrség számára biztosítja a szükséges szolgálati kutyákat, hanem az egész ország állatfelügyeleti feladataiért is felelős. A központ feladatai közé tartozik

a szolgálati kutyák és kutyavezetők kiképzése és továbbképzése, valamint azok éves alkalmassági vizsgálata és teljesítménybírálata.

Ezen túlmenően, a központ felelős a szolgálati kutyák beszerzéséért, tenyésztéséért, állategészségügyi ellátásáért.

A központ kiemelkedő szerepet tölt be a hazai és nemzetközi rendészeti kutyakiképző rendszerekben, különösen az Európai Rendvédelmi Kutyakiképzők Rendőrségi Hálózata (KYNOPOL) titkársági feladatainak ellátásában.

Modernizáció és fejlesztés

A ROKK GSZ KÁF folyamatosan fejlődik az új kinológiai és módszertani eljárások bevezetésével. A kutyavezetők és szolgálati kutyák képzése során kiemelt figyelmet fordítanak a legújabb eljárások és technikák elsajátítására, hogy a szolgálati állatok minél hatékonyabban végezhessék el feladataikat.

A modern rendőrségi és határőrségi igényekhez igazodva, a központ célja, hogy a kutyavezetők olyan készségekkel és tudással rendelkezzenek, amelyek lehetővé teszik számukra a hatékony bevetéseket.

A dunakeszi kutyakiképző központ 75 éves fennállása nemcsak a múlt sikereit és eredményeit ünnepli, hanem

a jövőben is tovább kívánja erősíteni a rendvédelmi kutyák szerepét a magyar biztonsági szervek munkájában.

A központ kiemelkedő szakértelme és elhivatottsága a rendőrkutyák és kutyavezetők képzésében biztosítja, hogy a következő évtizedekben is meghatározó szerepet játsszon Magyarország és Európa biztonsági rendszerében.

Magyar Állatvédelem, fotók: Magyar Rendőrség Facebook oldala

KAPCSOLÓDÓ

Nyári pihenés a Dunánál: Így kapcsolódnak ki a BRFK rendőrkutyái a hőségben

Eszti_mav

Meglepetésvendégként toppant be a szülinapi partyra Hárpia és gazdája Ladó főtörzszászlós!

Erik

Képregény készült a BRFK rendőrkutyájáról

Eszti_mav