Mai szemmel hihetetlennek tűnik, de az állatkínzást jogalkotóink a rendszerváltás után még 15 hosszú éven át nem tartották bűncselekménynek.
Lehet persze, hogy méltánytalan lett volna a spontán privatizáció nyomasztó gondjai alatt roskadozó, az olajszőkítés jogi kereteinek finomhangolását virtuóz módon végző parlamenti képviselőinktől még azt is elvárni, hogy figyelmük kiterjedjen olyan úri huncutságokra, mint holmi „állati jogok”…
Hisz’ a (négylábú) állatok úgysem szavaznak, nem igaz?
Az embertől keletre
A változás reményét egy névtelen, sokat szenvedett kutyus áldozata hozta meg sorstársai számára.
2003. június 16-án az esti órákban Fadd-Domboriban három vagyonőr autó után kötött egy keverék kutyát, és több száz méteren át vontatták, majd sorsára hagyták. Az állat két napon át a környéken bujdosott, mielőtt állatorvoshoz került volna, ahol megműtötték. Fájdalmai ellenére a kutya békésen tűrte a vizsgálatokat, majd hálája jeléül többször megnyalta gondozói kezét. 2003. június 19-én szenvedései örökre véget értek.
A Fadd-Dombori barbárság megmozdította az országot: több százezer magyar polgár népi kezdeményezés útján követelte az állatkínzás bűncselekménnyé nyilvánítását. Képviselőink ráeszméltek, hogy bizony az állatok is le tudják tenni a voksukat.
Így történt, hogy az Országgyűlés lelkes állatvédők gyülekezetévé transzformálódott, és 2004. március 8.-án el is elfogadta a Btk. azon módosítását, amely bűncselekménnyé minősítette az állatkínzást.
Mit érdemel egy állatkínzó?
Ezután már a bíróságokra várt a feladat, hogy a törvényt megfelelő eréllyel alkalmazzák, ám ítészeink az elmúlt bő évtized során csupán az ügyek kb. 10%-ában róttak ki letöltendő börtönt, és ez esetekben sem többet néhány hónapnál.
Említsük azért meg – kitörési kísérletként – a 2018-as esetet, amikor egy vállalkozó kedvű bíró 3 év letöltendő börtönre ítélte a sündisznó tüzes kínhalálában gyönyörködő fiatalembert. Noha ez az ítélet már csakugyan alkalmas lett volna az elrettentésre, a másodfok lehűtötte a kurucos indulatokat, és a süni megkínzója megúszta 1 év 4 hónap felfüggesztettel.
A radikális nézetváltásra még türelmesen kell várnunk. Ne feledjük, hogy az e téren dogmatikai kifinomultsággal nem vádolható hazai joggyakorlat 2004-ig a kutyát „dolog”-nak tartotta, az állatkínzást pedig rongálásnak minősítette – persze csak akkor, ha az állat értéke elérte a bűncselekményi értékhatárt.
Innen kellett (volna) felállni…
Akiknek emlékét megőrizzük…
A kutyapantheon egyik aprószentje az a kis barna terrier, akit 1903-ban élve boncolt fel a University of London egyik neves professzora. Az ügy – teljesen „emberi” módon – hét éves, az országot megosztó, acsarkodó vitát váltott az élveboncolás megengedhetőségét illetően.
Nálunk az állatbarátok szívében él az emléke a Fadd-Dombori névtelen kutyának, aki megmutatta, hogy a legkisebbnek is lehet hatalma a legnagyobbak felett.
Eddig a cikk, melynek szerzője Dr. Györei Péter ügyvéd. De nézzük mit írtak akkoriban az újságban a megdöbbentő esetről. Részlet a Magyar Nemzet 2003. június 24-i lapszámából:
„Az állatkínzás Magyarországon csak szabálysértésnek minősül, ezért akár pár tízezer forint pénzbírsággal is megúszhatják azok a biztonsági őrök, akik a múlt héten halálra kínoztak egy kutyát Fadd- Domboriban. Az esetet a tolnai rendőrőrs után jelenleg a szekszárdi jegyző és a vagyonvédelmi szakmai kamara is vizsgálja.
Szecsei Zsolt, a tolnai rendőrőrs parancsnoka tudatta: rövid idő alatt azonosították az elkövetőket. Az állatkínzás nálunk viszont nem bűncselekménynek, hanem csak szabálysértésnek minősül, ezért az eset a szekszárdi jegyző hatáskörébe tartozik. Ő vizsgálódik, meghallgathatja a tetteseket, és az ügyészséghez fordulhat, ha úgy látja, hogy ez az ügy a csoportos garázdaság és az állatkínzás határesete. Hozzátette: minden segítséget megad a jegyző munkájához.”
„A telep vezetője, Sági Tibor elmondta négy munkatársa szemtanúja volt annak, amint három férfi flóbert- vagy riasztópisztollyal próbálja kikergetni a konténerépület alá húzódott kutyát.
Nyakára műanyag kötelet dobtak, amit egy zöld Suzuki vonóhorogjához rögzítettek. A kutya néhány lépés után elbotlott, az autó még száz méteren át vonszolta maga után a betonon. Az állat két nap múlva tántorgott vissza a telepre, csontig hatoló égési sérülésekkel lapockáján, oldalán, combján.
A cég vezetője ekkor szerzett tudomást a történtekről, és értesítette az állatklinikát. A kutyát azonnal megműtötték, de pénteken tüdőembólia és vérmérgezés miatt elpusztult. Ságiék feljelentést tettek a rendőrségen.”
Magyar Állatvédelem