Elképesztő méretekkel rendelkezett az az európai vidra, amit a szakértők Fekete István Lutrájához hasonlítanak.
Holtában is nemes állat
„Szomorúan indul a reggel. A 71-es út újabb áldozata egy európai vidra” – írja közösségi oldalán Somogyi László balatoni túravezető. Meglátása szerint az általa lefotózott hatalmas termetű hím a környèk legnagyobb vidrája volt.
„Fekete István Lutrája volt ekkora” – teszi hozzá.
Ahogyan az a fotókon is látszik, testhossza a farka végétől az orráig 120 centiméter volt. A súlya pedig a becslése szerint több volt 15 kilogramm lehetett.
„Ekkora vidra nem mindennap látható. Még holtában is nemes állat, kár érte” – fűzi hozzá.
Az európai vidráról
Az európai vidra egész kontinensünkön veszélyeztetett faj, hazánkban a fokozottan védett fajok közé tartozik, természetvédelmi értéke: 250.000 Ft. Téli álmot nem alszik, vackát a vízhez közeli nádasokba, vagy közvetlenül a tópartba ásott kotorékba készíti.
Elsősorban éjszaka aktív, de nyugodtabb helyeken akár nappal is találkozhatunk velük. Tápláléka döntően halakból áll, de rákokat, békákat és apró rágcsálókat is fogyaszt.
Keresi a bajt a vidra
Ahogyan ebben a cikkünkben is megírtuk, 2024. január 10.-én délután a Sóstó Vadvédelmi Központ munkatársai értesítették a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Őrszolgálatát, hogy a 7-es főút melletti autószerviznél vidra költözött az egyik autó motorterébe. A nemzeti park munkatársa a helyszínre sietett és bár meglehetősen furcsának tűnt az eset, de megállapította, hogy valóban vidra (Lutra lutra) került bajba.
Magyar Állatvédelem, fotók: Somogyi László