Image default

Már ekkorák a margitszigeti gólyafiókák

A Margitszigeti Kisállatkertben öt gólyafióka született két fészekaljban, amelyeket a közönség is megcsodálhat. A szülőpárok mind mentett gólyák, akiket sikerült megmenteni, de már nem engedhetők vissza a természetbe. Azonban a fiókákat még idén elindítják Afrikába.

Az Állatkert vadállatmentő tevékenysége fontos része a természetvédelemnek, különösen a madarak megmentése. Magyarországon több védett vagy fokozottan védett madárfaj található, amelyek segítségre szorulnak emberi beavatkozás nélkül. Ezen állatok között gyakran találkozunk fehér gólyákkal is. A cél mindig a teljes rehabilitáció, hogy az állatok képesek legyenek újra önállóan boldogulni a természetben. Ha ez sikerül, akkor visszahelyezzük őket természetes élőhelyükre.

Azonban néha előfordul, hogy ez nem lehetséges.

Vannak olyan gólyák, akiknek az életét megmenthetjük, de már nem tudják visszanyerni a repülőképességüket. Az ilyen gólyákat az állatkerti Szavannakifutóba vagy a Margitszigeti Kisállatkertbe helyezzük, ahol biztosítani tudjuk számukra a lehető legteljesebb életet. Sok esetben a mentett gólyák párba állnak, fészket építenek, tojásokat raknak és sikeresen felnevelik a fiókákat.

Idén az Állatkertben öt gólyafióka fejlődését követhetjük nyomon a Margitszigeti Kisállatkertben. A gólyafiókák májusban keltek ki, és mivel a fészkek alacsony magasságban vannak a szülők korlátozott repülőképessége miatt, a látogatók bepillanthatnak a fészkekbe.

Majdnem másfél hónap elteltével a fiókák jelentősen megnőttek, és hamarosan elkezdődik az önálló életre való felkészítésük. Ezt általában a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó Górés-tanyán végzik, ahol a madarak visszavadítása történik. Miután megfelelő felkészítésen esnek át, az ifjú gólyák ősszel csatlakozhatnak a tapasztaltabb felnőttekhez, és velük együtt indulhatnak útnak Afrika felé.

(VIA)