Meghalt Pedro, a legidősebb orrszarvú. Pontos életkorát nem tudták, de 51 évvel ezelőtt, 1972-ben fiatal orrszarvúként került Dél-Afrikából Spanyolországba. Nagyjából tehát 53-54 évet élhetett meg.
Pedro, több mint 50 évet élt Spanyolországban. A spanyol hírforrások tájékoztatása szerint Pedro hétfőn pusztult el idős kora következtében.
A déli szélesszájú orrszarvú alfajába tartozó állat pontos életkorát nem tudták biztosan: 51 évvel ezelőtt, 1972-ben fiatal orrszarvúként került Dél-Afrikából Spanyolországba, tehát nagyjából 53-54 évet élhetett meg. Az orrszarvúk általában nem élnek 50 évnél tovább.
Pedro a barcelonai állatkert egyetlen orrszarvúja volt. Az állatorvosok és gondozók erőfeszítései ellenére az idős kora okozta elgyengülés már nem volt visszafordítható – közölte az állatkert.
A szélesszájú orrszarvú az afrikai és az ázsiai elefánt után a harmadik legnagyobb szárazföldi emlős. A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint Afrikában az orvvadászat súlyos fenyegetést jelent az orrszarvúkra. A szarvukat porított formában lázcsillapító, méregtelenítő, görcsoldó, újabban pedig a rákot is gyógyító csodaszernek tartják Ázsia egyes részein, bár tudományos bizonyítékok ezt nem támasztják alá.
A déli szélesszájú alfajból a 19. század második felében már csak kevesebb mint száz példány élt. Mára azonban az intenzív fajvédelmi intézkedéseknek köszönhetően a populációjuk 16 ezer fölé emelkedett. A szélesszájú orrszarvú északi alfajából viszont a WWF adatai szerint már csak két nőstény állat él a világon – közölte az MTI.
Jó hír viszont, hogy szumátrai orrszarvú született
Nemrég közöltük viszont a szenzációs hírt: a kihalás szélén álló szumátrai orrszarvú bébi született! A kicsi egy indonéz nemzeti parkban született, és azért nagyszerű hír, mert a világon mindössze 80 példánya él ennek a fajnak.
A világ legkisebb rinocéroszfajaként is ismert szumátrai orrszarvúak egykor nagy számban fordultak elő Délkelet-Ázsiában. Mára azonban kevesebb mint 80 egyed maradt Indonézia különböző területein – írja a Rakéta.hu.
Az orvvadászat és természetes élőhelyének csökkenése miatt kihalófélben lévő faj legújabb példánya szeptember 30-án, a Szumátra szigetén lévő Way Kambas nemzeti parkban született.
ÖRÖMTELI, HOGY A BORJÚ TERMÉSZETES MÓDON JÖTT VILÁGRA.
Két helyi állat, a Ratu nevű nőstény és az Andalas nevű, Egyesült Államokból érkezett hím sikeres fedeztetése után – írja a CNN. A kis orrszarvú – amelynek nevet még nem adtak – születése után 45 perccel már önállóan lábra állt. Négy óra múlva pedig az anyja elkezdte táplálni.
Bár a szumátrai orrszarvúak a rinocéroszfélék között másfél méteres magasságukkal, 3 méteres hosszukkal, és 500-1000 kilogrammos súlyukkal a legkisebbnek számítanak, a szárazföldi állatok között még így is meglehetősen méretesnek tekinthetők. A Nemzetközi Rinocérosz Alapítvány (IRF) szerint a szumátrai orrszarvúak jellemzően a sűrű trópusi erdőkben élnek Szumátrán. A sík és hegyvidéki területeken egyaránt előfordulnak, és általában magányos életmódot folytatnak. A nőstények három-négyévente hoznak világra egy borjút, a vemhesség pedig 15-16 hónapig tart.
Az élőhelyük csökkenése miatt a faj jelenléte egyre kisebb az indonéziai dzsungelben, a természetvédők ezért aggódnak a fennmaradásáért.
A SZUMÁTRAI ORRSZARVÚAKAT A SZOMSZÉDOS MALAJZIÁBAN 2019-BEN HIVATALOSAN IS KIHALTNAK NYILVÁNÍTOTTÁK,
amikor a 25 éves Iman nevű nőstény 2019. november 24-én rákban elpusztult.
(Forrás: MTI/Rakéta, Fotók: Zoo de Barcelona/Reuters)
Magyar Állatvédelem